tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Używany kask motocyklowy. Ogromne ryzyko i najgorsza możliwa opcja
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Reklama

NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Używany kask motocyklowy. Ogromne ryzyko i najgorsza możliwa opcja

Autor: Raff 2020.05.18, 11:25 13 Drukuj

Co lepsze - tani nowy kask, czy używany dobrej marki? - pytają na forach początkujący motocykliści. Odpowiadamy: ZAWSZE nowy! Może być tani z homologacją, ale tylko nowy, używany to rosyjska ruletka.

Kask chroni to, co mamy najcenniejsze - nasz mózg. Złamana ręka zrośnie się, wybity bark można nastawić. Z głową gorzej - uszkodzenia mózgu są nieodwracalne i najczęściej powodują koszmarne konsekwencje. To między innymi dlatego kask jest jedynym obowiązkowym elementem ochrony biernej motocyklisty.

NAS Analytics TAG

Brak zakazu sprzedaży używanych kasków postrzegamy jako niedopatrzenie ustawodawcy. W polskim prawie funkcjonuje bowiem zakaz sprzedaży używanych części samochodowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, takich jak na przykład poduszek powietrznych czy elementów układu hamulcowego.

Kask zaprojektowany jest do przyjęcia uderzenia podczas wypadku. Jeśli uczestniczył już w takim zdarzeniu, należy go wyrzucić. Podobnie, gdy spadł z wysokości na twardą powierzchnię - jego struktura z pewnością została naruszona i nie ma gwarancji, że nie rozsypie się na drobne kawałki w czasie uderzenia, nie zapewniając nam żadnej ochrony.

Kolejna sprawa - wyściółka kasku dopasowuje się do kształtu głowy użytkownika. Używany kask, nawet ten w teoretycznie dobrym rozmiarze, może być zatem w niektórych miejscach luźny, w innych ciasny, może też na przykład ulec rozszczelnieniu.

To nie wszystko - materiały, z których wykonywane są kaski, ulegają zużyciu i utlenieniu. Przekłada się to na coraz niższą trwałość elementów takich jak plastikowe mocowania, uszczelki, czy elementy wyściółki. Nawet nowy kask po kilku latach spędzonych w szafie, czy na półce, może okazać się niezdatny do użytku.

Kask po kilku latach należy także wymieniać - informują o tym niemal wszyscy producenci. Okres użytkowania kasku motocyklowego to zwykle 5-7 lat, w zależności czy wykonano go z kompozytu, czy poliwęglanu.

Przestrzegamy - kupowanie używanego kasku to ogromne ryzyko trafienia na egzemplarz po uderzeniu, który nie spełni pokładanych w nim nadziei w krytycznej sytuacji. Zamiast decydować się na używany dobrej marki, warto kupić tańszy, homologowany nowy kask.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 6
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: Darek 20/05/2020 08:57

Masz rację.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę