tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kask X-Lite X-903 Ultra Carbon. Jakby luksusowo! [OPIS, OPINIA, CENA]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kask X-Lite X-903 Ultra Carbon. Jakby luksusowo! [OPIS, OPINIA, CENA]

Autor: Raff 2019.07.30, 17:55 Drukuj

Skorupa z włókna węglowego, znakomite materiały i bogate wyposażenie - kask X-Lite X-903 ma wszystko, co powinien mieć lider segmentu… prócz prestiżu. Całkiem niesłusznie, bo w pełni na niego zasługuje.

Kaski sportowo-turystyczne mają niełatwe zadanie. Bo jak pogodzić wymagania stawiane im przez fanów prędkości z oczekiwaniami motocyklowych podróżników? Tu osiągi, tam komfort, tu niska waga, tam bogate wyposażenie…

NAS Analytics TAG

Czasy, kiedy na rynku dominowała jedna, może dwie marki, które opanowały tę trudną sztukę, odeszły już w niepamięć. Rosnąca liczba szybkich turystów sprawiła, że opisywany segment kasków rozrósł się do sporych rozmiarów, a każdy szanujący się producent ma w ofercie taki właśnie produkt.

X-Lite, czyli marka premium dobrze nam znanego włoskiego producenta Nolana, kaski sportowo-turystyczne ma w swojej ofercie od dawna. Do niedawna flagowym modelem turystycznym był X-702, w 2019 pojawił się następca - X-903, czyli integralny kask sportowo-turystyczny.

Grube wyposażenie

Kiedy patrzy się na wersje modelu X-903, można odnieść wrażenie, że jest ich niemal nieograniczona liczba. To oczywiście tylko wrażenie, bo tych podstawowych jest 10, ale dochodzi do nich jeszcze 10 wersji specjalnych Ultra Carbon - jedna z nich jest właśnie przedmiotem tego testu. Skorupa standardowego X-903 wykonana jest z mieszanki włókien szklanych i aramidowych. Charakteryzuje się ona podwyższoną wytrzymałością i sztywnością w porównaniu do standardowych skorup wykonanych z policarbonu.

Testowany przeze mnie egzemplarz X-Lite X-903 Ultra Carbon posiada skorupę z włókna węglowego utwardzanego w żywicy epoksydowej. Zaletą takiej skorupy jest jeszcze większa niż w przypadku standardowego X-903 sztywność i odporność na perforację. Nie bez znaczenia jest także fakt, że włókno węglowe wygląda niesamowicie efektownie. Warto jednak pamiętać, że to materiał bardzo kruchy - bezwzględnie należy chronić kask przed jakimikolwiek uderzeniami. Dzięki temu mamy pewność, że krytyczne uderzenie przetrzyma on bez problemu.

Kask X-Lite X-903 dostępny jest z dwoma wersjami zapięcia - mikrometrycznym, w które wyposażony jest testowany egzemplarz, i double D. W standardowym wyposażeniu kasku dostępny jest Microlock, system awaryjnego wypinania wkładek policzkowych NERS, poszerzony wizjer, przygotowanie pod instalację interkomu N-Com i blendę przeciwsłoneczną.

Ciekawym rozwiązaniem, zastosowanym w kasku X-Lite X-903 są magnetyczne uchwyty wizjera, dzięki którym jego montaż, na przykład po myciu, jest bardzo prosta. Kask wyposażony jest także w specjalne wycięcia, które umożliwiają wygodną jazdę w okularach. Mają one możliwość dostosowania ich położenia - w tym celu wystarczy z wkładki policzkowej wyjąć specjalnie przystosowany do tego celu fragment gąbki. Niestety wycięcia nie współpracują z każdymi oprawkami.

Kask X-903 posiada dwa wloty powietrza - jeden w części szczękowej, jeden na górze kasku. W tylnej części zlokalizowano duże wyloty, które podciśnieniowo wspomagają wentylację. Na górnym wlocie, po zamknięciu widoczna jest estetyczna czerwona linia, korespondująca z czerwonymi obwódkami tylnych wylotów.

Na wyposażeniu kasku X-903 znalazła się także regulacja położenia wyściółki. Ten model występuje w 8 rozmiarach, w tym w 3 rozmiarach skorupy.

Czuć piniądz

Pierwsze wrażenie po wyjęciu kasku z pudełka jest bardzo pozytywne. X-903 od razu sprawia wrażenie produktu premium. Wszystkie detale są dobrze wykonane i perfekcyjnie spasowane. Materiały przekonują znakomitą jakością, a działanie większości mechanizmów nie budzi zastrzeżeń. Wrażenie nieco zbyt opornego działania mechanizmu wizjera znika przy próbie obsługi w rękawicach motocyklowych.

Kask leży na głowie bardzo wygodnie. Mimo początkowego, lekkiego ucisku, niezbędnego dla idealnego dopasowania do kształtu głowy, nie powoduje dyskomfortu i uczucia miażdżenia głowy. Także wkładanie i zdejmowanie nie nastręcza większych trudności, nawet na początku. Widać drobiazgową pracę projektową i staranne dopasowanie elementów.

Mimo użycia włókna węglowego, kask nie jest rekordzistą wagi lekkiej. Z kompletem akcesoriów (pinlock, blenda) waży pokaźne 1720 g. To sporo zważywszy, na materiał, z którego został wykonany. Na szczęście, dzięki dobremu wyważeniu, garnka niemal w ogóle nie czuć na głowie.

Wyraźnie czuć jednak luksus. Miękka wyściółka otula głowę jak najprzedniejszy jedwab, mechanizmy pracują gładko, wszystko jest trwałe i dobrze wykonane.

Znakomicie działa też wentylacja - podczas czerwcowej fali upałów wygodniej było mi jeździć z zamkniętą szybą i otwartą wentylacją. Otwarcie wizjera powodowało uczucie wkładania gęby do piekarnika.

Wyciszenie kasku jest na średnim poziomie - z pewnością nie zadowoli on użytkowników poszukujących ciszy jak z pomieszczenia do testowania głośników. W X-903 słychać szum wiatru dość wyraźnie, dłuższa podróż bez zatyczek może spowodować ból głowy. Kask nie ma jednak tendencji do wpadania w rezonans, aerodynamika jest na bardzo dobrym poziomie, zarówno podczas jazdy nakedem, jak i turystykiem.

Czarny koń

Z całą pewnością mogę stwierdzić, że X-Lite X-903 jest jednym z najlepszych kasków, jakie testowałem. Zarówno materiały, użyte do produkcji, detale, jak i wykończenie stawiają ten kask na górnej półce z największymi tuzami ochrony głowy. Brakuje mu może jeszcze trochę prestiżu, ale jestem pewien, że to kwestia czasu.

Z pewnością ważnym argumentem, przemawiającym za zakupem kasku X-Lite X-903 Ultra Carbon jest cena. Topowy garnek, ze skorupą wykonaną z włókna węglowego możesz mieć za 1899 zł. Wersja z kolorowym malowaniem, odsłaniającym tylko fragmenty carbonu, to wydatek 2399 zł. Moim zdaniem to świetny deal - za taką jakość i wygląd. X-903 może okazać się czarnym koniem segmentu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr