tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 BMW pracuje nad zintegrowanym wahaczem, wykonanym z wkna wglowego
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

BMW pracuje nad zintegrowanym wahaczem, wykonanym z wkna wglowego

Autor: Raff 2020.08.12, 14:08 3 Drukuj

Wahacz z włókna węglowego jako integralna część ramy, wykonanej z tego samego materiału? Ten dziwacznie brzmiący opis może stać się już wkrótce rzeczywistością motocykli BMW.

Wahacz to w motocyklu ta część, która łączy ramę z tylnym kołem. Producenci do jego wykonania stosują najróżniejsze materiały - stal, aluminium, również włókno węglowe. Zawsze jednak wahacz jest przykręcony do ramy motocykla. Inżynierowie z BMW postanowili zakwestionować ten konstrukcyjny dogmat i podjęli się opracowania wahacza będącego integralną częścią ramy.

NAS Analytics TAG

Pomysł na tę konstrukcję jest bardzo ciekawy - z jednej strony włókno węglowe, z uwagi na swoją nadzwyczajną sztywność i niewielką masę, wykorzystywane jest tam, gdzie oba te kryteria mają znaczenie - oprócz motorsportu także, na przykład w żeglarstwie.

Z drugiej strony pomysł BMW zakłada wykorzystanie pewnej giętkości elementu rama plus wahacz. Byłby on zaprojektowany tak, by uginać się w niewielkim zakresie góra-dół, ale zachowywać maksymalną sztywność w płaszczyźnie poziomej. Efekt ten można osiągnąć, układając warstwy włókien w określony sposób.

Problemem mogą okazać się tutaj dwie rzeczy - przede wszystkim zmęczenie materiału, które dotyczy również włókna węglowego, a także jego kruchość. W praktyce każde uderzenie oznacza gigantyczne ryzyko osłabienia konstrukcji. Całkowita zmiana konstrukcji wahacza oznaczałaby także dla producenta wykonanie wszystkich pomiarów i dostrojeń - zarówno tych drogowych, jak i torowych.

Więcej informacji o motocyklach BMW znajdziesz na https://www.bmw-motorrad.pl/

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr