tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 wieci i sama diagnozuje uszkodzenia. Yamaha pracuje nad ciekawym patentem
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

wieci i sama diagnozuje uszkodzenia. Yamaha pracuje nad ciekawym patentem

Autor: Raff 2020.03.13, 09:42 Drukuj

Rama z włókna węglowego może zastąpić w motocyklach Yamahy dotychczas stosowane konstrukcje. W sieci pojawiły się szkice patentowe, które wskazują na takie właśnie rozwiązanie.

Włókno węglowe jest stosowane tam, gdzie istotne jest ograniczenie masy - w świecie motocyklowym wykonuje się z niego głównie akcesoria i fragmenty nadwozia, ale zdarza się, że także felgi i elementy konstrukcyjne. Materiał ten jest dość powszechnie stosowany w jachtach.

NAS Analytics TAG

Yamaha-FJR-Bruise-Bike-WEB-01

Szkice patentowe, ujawnione przez portal morebikes.co.uk wskazują, że nad wykorzystaniem włókien węglowych w konstrukcji motocykli pracuje Yamaha. Na rysunkach widać zarys modelu FJR 1300 z zastosowaną karbonową ramą. Może to oznaczać, że producent planuje zastosowanie nowej technologii w motocyklach sportowo-turystycznych.

Integralną częścią ramy wykonanej z włókien węglowych ma być system detekcji uszkodzeń. Będzie to obwód elektryczny wychwytujący najmniejsze uderzenia. Jeśli takie zostanie zlokalizowane w jakimkolwiek miejscu ramy, sygnał o uszkodzeniu trafi do jednostki centralnej Damage Detection Control Unit (DDCU), a ta poinformuje o problemie kierowcę.

Yamaha-FJR-Bruise-Bike-WEB-02

Rozważana jest także możliwość zastosowania fizycznego rozwiązania informującego o problemach z ramą - specjalnych kolorowych włókien, które odsłaniałyby się w miejscach, gdzie doszło do uderzenia. Dodatkowym zabezpieczeniem miałaby być także specjalna farba, która emotowałaby światło w uszkodzonych miejscach.

Tak wiele uwagi zabezpieczeniom Yamaha poświęca z powodu szczególnej cechy konstrukcji w z włókien węglowych - kruchości. Materiał ten jest wytrzymały i sztywny, ale łatwo rozpada się pod wpływem uderzenia.

Więcej o motocyklach Yamaha przeczytasz na stronie https://www.yamaha-motor.eu/pl/pl/

Yamaha-FJR-Bruise-Bike-WEB-05

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr