tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wreszcie! BMW wprowadza łańcuch, którego nie trzeba smarować i naciągać!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wreszcie! BMW wprowadza łańcuch, którego nie trzeba smarować i naciągać!

Autor: Janusz Bębenek 2020.08.27, 15:17 8 Drukuj

Kto by przypuszczał, że jedna z najważniejszych innowacji w konstrukcji łańcuchów motocyklowych przyjdzie do firmy, której znakiem firmowym od ponad 90 lat są motocykle napędzane wałem. BMW Motorrad zaprezentowało rewolucyjny, bezobsługowy łańcuch M Endurance, który nie wymaga smarowania. 

Łańcuch jako proste, skuteczne i lekkie rozwiązanie przeniesienia napędu wydaje się idealny do stosowania w motocyklach. Do tej pory miał tylko jedną, podstawową wadę - konieczność częstego czyszczenia, smarowania i dbania o naciąg. Z tego powodu w cięższych maszynach zastępowany jest często czystym i bezobsługowym wałem napędowym, nawet kosztem dalszego zwiększania masy pojazdu. Z motocykli napędzanych wałem słyną m.in. Moto Guzzi i BMW Motorrad. 

NAS Analytics TAG

To właśnie niemiecki producent, we współpracy z wytwórcą łańcuchów Regina, przedstawia dziś produkt, będący ważnym kamieniem milowym w dziedzinie przeniesienia napędu w motocyklach - bezobsługowy łańcuch M Endurance. 

Podobnie jak poprzednie łańcuchy typu X-ring, łańcuch M Endurance ma stałe wypełnienie smarem między rolkami i sworzniami, otoczone pierścieniami w kształcie litery X. Zupełnie nowe jest jednak to, że uprzednio konieczne uzupełnianie smaru w rolkach, nie jest już konieczne. Nie jest również wymagane ponowne napinanie ze względu na zwykłe zużycie.

Ten olbrzymi wzrost komfortu był możliwy dzięki zastosowaniu nowego materiału powlekającego rolki: tetraedrycznie amorficznego węgla (ta-C), znanego również jako diament przemysłowy. Powłoka ta charakteryzuje się niezwykłą twardością oraz odpornością i pod tym względem plasuje się pomiędzy dobrze znaną powłoką DLC (Diamond Like Carbon) a czystym diamentem. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych powierzchni metalowych powłoka z przemysłowego diamentu ta-C nie ściera się. Jednocześnie ten rodzaj powłoki zapewnia również drastycznie zmniejszony współczynnik tarcia.

Dzięki doskonałym właściwościom smarowania na sucho i eliminacji zużycia, czworościenne, amorficzne rolki łańcucha M Endurance pokryte węglem zapewniają komfort obsługi porównywalny z motocyklowym napędem wałem. Obejmuje to również wszystkie prace związane z czyszczeniem, których nie można uniknąć w przypadku tradycyjnego łańcucha z powodu rozpryskanego smaru. W związku z tym łańcuch M Endurance zapewnia również maksymalną przyjazność dla środowiska.

Łańcuch M Endurance o podziałce 525 będzie początkowo dostępny dla dwóch 4-cylindrowych modeli BMW Motorrad: S 1000 RR i S 1000 XR, jako wyposażenie dodatkowe lub jako opcja bezpośrednio z fabryki. do obsługi łańcucha M Endurance przygotowywane są kolejne modele ze stajni BMW.

Więcej informacji o motocyklach BMW znajdziecie na stronie https://www.bmw-motorrad.pl 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę