tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 BMW pracuje nad kontrolą trakcji wspomaganą skanerem i mikrofonami
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

BMW pracuje nad kontrolą trakcji wspomaganą skanerem i mikrofonami

Autor: Raff 2020.09.30, 09:56 Drukuj

Radar skanujący nawierzchnię drogi i czujniki akustyczne będą wspomagać kontrolę trakcji w motocyklach BMW. Niemiecki producent po raz kolejny udowadnia swoją pozycję pioniera w dziedzinie bezpieczeństwa.

Rozwiązanie opiera się na zestawie kamer zamontowanych w przedniej owiewce, na błotniku i przednim widelcu, wykorzystuje jednak również czujniki akustyczne w przedniej i tylnej dolnej owiewce. W czasie jazdy nawierzchnia przed motocyklem jest cały czas skanowana, a pozyskane dane przesyłane są do komputera, który w czasie rzeczywistym tworzy trójwymiarową mapę nawierzchni i analizuje ją w oparciu o pozyskane wcześniej dane.

NAS Analytics TAG

Brzmi to być może nieco skomplikowanie, ale w największym skrócie chodzi o to, że system tworzy własną mapę dróg - jeśli dany fragment ma już w pamięci, potrafi perfekcyjnie dostosować do niego pracę zawieszenia oraz działanie kontroli trakcji i ABS. Nie oznacza to oczywiście, że system zadziała dopiero podczas drugiego przejazdu - pozyskane dane będą wykorzystywane do jego doskonalenia, ale kontrola trakcji będzie działać za każdym razem.

Ciekawą rolę pełnią tutaj czujniki akustyczne. Każdy z nas zna zapewne sytuację, gdy podczas zmiany jednej nawierzchni na drugą, na przykład z asfaltu na beton, zmienia się również dźwięk wydawany przez opony. Czujniki rejestrują takie niuanse by wspomagać działanie systemów bezpieczeństwa.

Wspomagana skanerem i czujnikami akustycznymi kontrola trakcji to nowość. BMW przyzwyczaiło nas już do faktu, że stara się być pionierem w kwestii rozwiązań technicznych. Możecie spytać po co nam takie rzeczy, ale warto uświadomić sobie, że kiedy niemiecka firma w 1988 roku wprowadzała ABS do motocykli, wielu motocyklistów również powątpiewało w sens takiego rozwiązania.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę