tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Bezwzględne pierwszeństwo pieszych. Premier Morawiecki obiecywał, ale co z tego wyszło?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych. Premier Morawiecki obiecywał, ale co z tego wyszło?

Autor: Raff 2020.10.26, 16:06 7 Drukuj

Pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy było jednym z pomysłów na poprawę bezpieczeństwa na drogach. O konieczności zmian w tym zakresie mówił premier, mówili także politycy opozycji. Jak dziś wyglądają prace nad tą sprawą?

Niemal dokładnie rok temu, 20 października 2019 roku w Warszawie, na ulicy Sokratesa, rozpędzony samochód wjechał w rodzinę przechodzącą przez przejście. W wypadku zginął, ojciec, który w ostatniej chwili uratował przed śmiercią swoje dziecko. To zdarzenie wywołało burzliwą dyskusję w mediach, do sprawy odniósł się wówczas nie tylko prezydent Warszawy, ale także premier.

NAS Analytics TAG

Mateusz Morawiecki zapowiedział wówczas daleko idące zmiany, których celem miało być rozprawienie się z drogowym piractwem i poprawa bezpieczeństwa pieszych. Premier mówił wówczas dokładnie o pierwszeństwie pieszych jeszcze przed wejściem na pasy. Swoje zdanie potwierdził nawet w przedstawionym miesiąc później expose. Na fali oburzenia wypadkiem i mocno podkreślanymi przez media głównego nurtu podobnymi zdarzeniami w całej Polsce, dwie partie opozycyjne przygotowały plany zmian w przepisach.

Projekt autorstwa klubu Lewicy z miejsca trafił do sejmowej zamrażarki, podobnie stało się z projektem złożonym przez Koalicję Obywatelską. Wydawało się, że sprawa umarła, tymczasem w styczniu Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę dwóch artykułów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Rozszerzały one przywileje pieszych, nadając im pierwszeństwo na przejściu przez torowisko oraz jeszcze przed wejściem na przejście przez ulicę.

Różne podmioty wniosły do tych zmian aż 80 uwag, w których wskazywano głównie niespójność ministerialnych przepisów. W odpowiedzi na te uwagi Ministerstwo Infrastruktury poprawiło brzmienie artykułów tak, by wynikało z nich, że kierujący ma obowiązek ustąpić pieszemu wchodzącemu na przejście, ale też pieszy nie może wchodzić przed nadjeżdżający pojazd.

Na tym jednak prace nad zmianami się zakończyły. Od lutego rząd zajęty jest walką z wiadomo czym. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że obstrukcja legislacyjna spowodowana jest konfliktem Ministerstw Infrastruktury i Sprawiedliwości. Chodzi o przepisy związane z odbieraniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę