tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mandaty mają być nieuchronne. Rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy w kieszeniach kierowców
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mandaty mają być nieuchronne. Rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy w kieszeniach kierowców

Autor: Raff 2020.11.09, 10:57 Drukuj

Na razie nie udało się przeforsować podwyżki stawek mandatów, ale rząd ma inny pomysł na zwiększenie wpływów do budżetu - chce zrobić wszystko, by mandaty były nieuchronne.

Dzisiejsza ściągalność kar na poziomie 60 procent jest dla rządzących nie do zaakceptowania. W dodatku liczba wystawianych mandatów spada, co musi budzić niepokój osób odpowiedzialnych za stan budżetu. Próby podniesienia stawek nie przyniosły jak dotąd rezultatu, rząd ma zatem inny pomysł - chce, by każdy mandat oznaczał konieczność zapłaty należności.

NAS Analytics TAG

Ten cel można zrealizować na kilka sposobów. Pierwszy z nich to maksymalne utrudnienie procedury sądowej, uruchamianej w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Wymagałoby to zmiany przepisów, bo obecnie obowiązujące są w tej kwestii dość jasne. Rząd mógłby wprowadzić zasadę podobną do tej, która obowiązuje w przypadku braku biletu - karę trzeba będzie zapłacić, niezależnie czy ukarany zgadza się z decyzją policjanta, czy nie. Dopiero po zapłaceniu, będzie można odwołać się od mandatu. Taka procedura z pewnością zniechęci wielu kierowców do dochodzenia swoich praw.

Drugi pomysł coraz częściej pojawia się w kontekście zdjęć z fotoradarów. Mandat miałby płacić nie kierowca, a właściciel pojazdu. Tutaj jednak ponownie pojawia się problem z aktualnymi przepisami, według których mandatem można ukarać tylko wtedy, gdy spełnione są określone przesłanki: doszło do naruszenia prawa i można określić dokładne miejsce i czas jego popełnienia oraz wskazać sprawcę. W przypadku fotoradarów ustalenie sprawcy zajmuje często zbyt wiele czasu, dlatego Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało by zastąpić karę w formie mandatu, karą administracyjną, nakładaną na właściciela pojazdu. Podobny przepis funkcjonuje między innymi w Norwegii.

Oprócz zmian legislacyjnych, rząd ma także inne pomysły na poprawę wpływów z mandatów. Do końca listopada do wszystkich komend wojewódzkich policji trafią drony. Ich zadaniem będzie ujawnianie wykroczeń na przejściach dla pieszych.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę