tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Piesi z bezwzględnym pierwszeństwem od 1 czerwca? Wkrótce ruszy kampania informacyjna, która rozwieje wątpliwości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Piesi z bezwzględnym pierwszeństwem od 1 czerwca? Wkrótce ruszy kampania informacyjna, która rozwieje wątpliwości

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.04.07, 09:19 2 Drukuj

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego planuje największą w historii kampanię dotyczącą poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Ma ona rozwiać wątpliwości co do kwestii tego kto i kiedy ma pierwszeństwo.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zatwierdził zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które mówią o tym, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Oprócz tego, piesi nie będą mogli korzystać z urządzeń elektronicznych "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu."

NAS Analytics TAG

Pomimo, że przepisy zapewniają pieszym pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście, to nie mogą oni ot tak wejść przed nadjeżdżający pojazd, gdy wiadomo, że kierujący nie zdąży zatrzymać się przed przejściem. Portal Interia.pl cytuje sekretarza KRBRD, Konrada Romika, który odniósł się do kwestii bezwzględności pierwszeństwa: "Niestety doświadczamy bardzo mocno negatywnej, czy bardzo niezrozumiałej narracji medialnej dotyczącej chociażby kwestii sformułowania bezwzględne bezpieczeństwo pieszych. To absolutnie błędne, niepotrzebne i jednocześnie bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego."

Obserwując zachowania pieszych ciężko się z tym nie zgodzić, ponieważ często można zaobserwować przypadki, kiedy pieszy wchodzi na przejście w ostatniej chwili i kierującym ledwo udaje się zahamować. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ może doprowadzić do zdarzenia drogowego, w którym weźmie udział wiele pojazdów, kiedy dojdzie do nagłego hamowania. W takiej sytuacji kierowców mogą uratować tylko nagrania z wideorejestratorów lub monitoringu, jeśli jakiś obejmuje przejście dla pieszych. Oczywiście są też plusy wyolbrzymiania przez media kwestii "bezwzględnego pierwszeństwa", ponieważ widać, że kierowcy coraz częściej i coraz chętniej przepuszczają pieszych.

Kampania informacyjna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma ruszyć jeszcze przed wakacjami. Niezależnie od przepisów, zbliżając się do przejścia dla pieszych warto za każdym razem zredukować prędkość i przygotować się do zatrzymania, a będąc pieszym - uważnie obserwować otoczenie, właściwie ocenić prędkość nadjeżdżających pojazdów i przede wszystkim odpuścić sobie "scrollowanie postów na fejsie".

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 0
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę