tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawo jazdy stracą tylko właściciele supersportów? Minister Ziobro: co najmniej 280 km/h!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy stracą tylko właściciele supersportów? Minister Ziobro: co najmniej 280 km/h!

Autor: Raff 2020.09.03, 11:50 1 Drukuj

Prawo jazdy stracisz dopiero przy przekroczeniu 280 km/h - taki absurdalny wniosek płynie z analizy Ministerstwa Sprawiedliwości, które odniosło się do planów resortu infrastruktury, dotyczących możliwości zatrzymywania prawa jazdy poza terenem zabudowanym.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało pakiet zmian w Prawie o ruchu drogowym. Znalazły się tam trzy kluczowe sprawy: zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym, pierwszeństwo pieszych jeszcze przed przejściem i zrównanie nocnego i dziennego limitu prędkości w obszarze zabudowanym.

NAS Analytics TAG

Ministerialny projekt poległ srogo na konsultacjach społecznych, głównie ze względu na mocno kontrowersyjny zapis dotyczący pierwszeństwa pieszych. Niedawno identyczny projekt zgłosił jednak klub parlamentarny Lewica. Widać wyraźnie, że pogarszające się statystyki wypadkowe tworzą ogromny nacisk na zmianę przepisów.

W kontrze do opisanych propozycji staje jednak Ministerstwo Sprawiedliwości, które przeanalizowało proponowane zmiany i wyciągnęło z nich absurdalne wnioski. Resort Zbigniewa Ziobry wskazuje na przykład na dysproporcję między progiem zatrzymywania prawa jazdy w terenie zabudowanym i poza nim. W obu przypadkach miałoby to być 50 km/h ponad limit, czyli, w praktyce, 100% więcej w mieście, ale na autostradzie już tylko 36%.

Minister Ziobro sugeruje, że należałoby zastosować dokładnie taki sam próg w każdej sytuacji przekroczenia prędkości, czyli prawo jazdy odbierać na drodze krajowej powyżej 180 km/h, na drodze ekspresowej powyżej 240 km/h, zaś na autostradzie powyżej 280 km/h. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z was taka perspektywa wydaje się więcej niż korzystna, ale patrząc na te cyfry łatwo jednak dostrzec absurd.

Cała sprawa wydaje się być rozgrywką polityczną. Temat ograniczenia swobód kierowców od zawsze bardzo mocno grzeje, trudno się więc dziwić, że politycy chcą go wykorzystać dla własnych korzyści.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę