tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Od 1 czerwca wane zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prezydent zoy podpis
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Od 1 czerwca wane zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prezydent zoy podpis

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.03.08, 22:35 Drukuj

Pierwszeństwo dla pieszych przy wchodzeniu na pasy, koniec jazdy na zderzaku oraz ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym - to zmiany, które czekają nas już wkrótce.

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Najważniejszą ze zmian jest przyznanie pierwszeństwa pieszym, zanim jeszcze wejdą na pasy. Przepis mówi: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście." To oczywiście nie zwalnia pieszych z konieczności zwracania uwagi na to, co się dzieje dookoła. W związku z tym nie będą oni mogli korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię.

NAS Analytics TAG

Kolejna zmiana budzi dużo zastrzeżeń, ale ma zlikwidować proceder jazdy na zderzaku. Według nowych zapisów, odstęp pomiędzy pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oczywiście ustawodawca zakłada tutaj, że pojazdy poruszają się z przepisową prędkością, choć w praktyce bywa różnie. W skrócie - jadąc na przykład drogą ekspresową, przy prędkości 120 km/h będziemy musieli zachować odstęp 60 metrów od poprzedzającego pojazdu. Wyjątek stanowi tutaj manewr wyprzedzania.

Ostatnia zmiana dotyczy dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, która teraz będzie wynosiła 50 km/h o każdej porze dnia i nocy. Dotychczas zapisy mówiły, że pomiędzy godziną 23 a 5 rano dopuszczalna prędkość maksymalna wynosiła 60 km/h.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca tego roku.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr