tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zobaczy vana za zakrętem i rowerzystę za rogiem. Ten system bezpieczeństwa to przyszłość!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zobaczy vana za zakrętem i rowerzystę za rogiem. Ten system bezpieczeństwa to przyszłość!

Autor: Raff 2020.07.10, 12:06 Drukuj

Radar, który pozwoli wykryć motocykl ukryty za zakrętem, może okazać się przełomowym odkryciem w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Choć technologia znana jest od wielu lat, zastosowanie jej w taki sposób to nowość.

Pomysłowe rozwiązanie opracowali naukowcy z uniwersytetu Princeton. Radar, zamontowany w samochodzie, pozwala "dostrzec" inny pojazd nawet jeśli ten ukryty jest za zakrętem lub rogiem budynku. Jak to działa?

NAS Analytics TAG

Zasada jest dość prosta i opiera się na znanym od lat efekcie Dopplera. Radar wysyła i odbiera fale radiowe odbite od powierzchni budynków i innych obiektów na drodze, a jednostka sterująca buduje obraz przestrzeni na podstawie różnic między wysłanym i odebranym sygnałem. System jest tak zaawansowany, że może nawet wykryć, czy obiekt poza polem widzenia jest w ruchu, czy nieruchomy.

W testach system wykrywał ukryte za rogami budynków rowery, co oznacza, że bez większych problemów powinien poradzić sobie także z motocyklami. Co ciekawe, system ten bez przeszkód można także zamontować w motocyklu, co pozwoli kierowcy na identyfikację niewidocznych w miejskiej infrastrukturze lub na krętych drogach pojazdów.

Co ważne, dzięki temu, że rozwiązanie zostało oparte na dość taniej technologii, jego implementacja do systemów bezpieczeństwa pojazdów może okazać się niezwykle łatwa. Nad podobnie działającym, choć opartym na innej zasadzie, rozwiązaniem C-V2X pracowały już wspólnie Ducati, Ford i Audi.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę