tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Oszczdno miejsca, produkcja prdu. Austria planuje fotowoltaiczne zadaszenie autostrad
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Oszczdno miejsca, produkcja prdu. Austria planuje fotowoltaiczne zadaszenie autostrad

Autor: Janusz Bbenek 2020.09.22, 13:43 2 Drukuj

Instalacje fotowoltaiczne, jako część programu przejścia na nieemisyjne źródła energii, robią w ostatnich latach furorę. Ich wadą jest niestety spora ilość miejsca, którą zajmują. Kilka austriackich, niemieckich i szwajcarskich instytutów, we współpracy z agencjami rządowymi pracują nad ciekawym rozwiązaniem - przeniesieniem paneli słonecznych z pól na specjalne dachy nad autostradami. Pilotażowy program będzie prowadzony w Austrii. 

Austria dysponuje siecią ok. 2200 km autostrad i dróg ekspresowych, które za sprawą swojej szerokości tworzą również ogromną, nie do końca wykorzystaną powierzchnię. Zauważyli to specjaliści z Austriackiego Instytutu Technologii (AIT), którzy zaproponowali ciekawe rozwiązanie problemu braku miejsca pod wielkopowierzchniowe instalacje fotowoltaiczne. 

NAS Analytics TAG

Nad trasami szybkiego ruchu można wybudować specjalne zadaszenie, na które będą przeniesione panele słoneczne. W ten sposób można upiec kilka pieczeni na jednym ogniu - wykorzystać przestrzeń, która i tak jest zajęta pod drogi, uwolnić duże połacie terenu oraz uzyskać możliwość zbudowania naprawdę potężnych instalacji fotowoltaicznych o dużej skuteczności. Będą one mogły być wykorzystane nie tylko na potrzeby dostarczenia prądu do gospodarstw domowych, ale też znacznego rozszerzenia usług w ramach sieci drogowej, np. wytwarzania energii dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Autostrady pod dachem będą miały jeszcze jedną zaletę, w postaci ochrony nawierzchni przed opadami deszczu i śniegu, a także nagrzewaniem przez słońce. Z jednej strony zwiększy to bezpieczeństwo kierowców, z drugiej wydłuży żywotność nawierzchni. Zadaszenie spełni również rolę ekranów dźwiękochłonnych, dzięki czemu poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców. 

Program badawczy prowadzony jest przez AIT we współpracy m.in. z austriackim Ministerstwem Ochrony Klimatu (BMK), Federalnym Ministerstwem Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (Niemcy) oraz Federalnym Departamentem Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji (DETEC), za pośrednictwem Federalnego Urzędu Dróg (FEDRO) ze Szwajcarii. Potrwa rok i obejmie budowę prototypowych modułów, które testowane będą na wybranych odcinkach austriackich autostrad m.in. pod kątem oczekiwanej wydajności, a jednocześnie odporności na warunki zewnętrzne czy łatwości odśnieżania.  

Jeśli system fotowoltaicznych dachów zostanie uznany za sprawdzony i wartościowy, będzie systematycznie realizowany w ramach sieci drogowej całego regionu Austrii, Niemiec i Szwajcarii. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr