tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Trasy motocyklowe i ciekawe miejsca w Polsce: Beskid lski i ywiecki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 950
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 420
NAS Analytics TAG

Trasy motocyklowe i ciekawe miejsca w Polsce: Beskid lski i ywiecki

Autor: Raff 2020.09.04, 20:43 2 Drukuj

Beskid Śląski i Żywiecki to prawdziwy przebój motocyklowej turystyki. Łatwy dojazd, kilka mocno pokręconych dróg i niezliczone miejsca noclegowe przyciągają motocyklistów przez cały sezon.

Jeśli ktoś poprosiłby nas o wskazanie regionu najczęściej odwiedzanego przez motocyklistów, bez wahania wybralibyśmy Beskid Śląski i Żywiecki. Powód jest prosty - łatwo tutaj dojechać, łatwo znaleźć miejsce do spania w dowolnym standardzie, a znakomitych restauracji jest tutaj tak wiele, że trudno się zdecydować gdzie zjeść.

NAS Analytics TAG

Poza tym są tu piękne jeziora, wspaniałe góry i drogi jakby specjalnie projektowane dla motocykli. W zasadzie trudno znaleźć jakikolwiek powód, by tutaj nie przyjechać. No, może poza tłokiem, ale i na to jest rada, wystarczy omijać szczyt sezonu.

Przełęcze Salmopolska i Kubalonka

Jako bazę wypadową można wybrać Tresną - pięknie położoną nad Jeziorem Żywieckim miejscowość. Stąd, przez Zarzecze i Łodygowice docieramy do Szczyrku, jednej z najbardziej obleganych turystycznie miejscowości w Beskidzie Śląskim. Poza sezonami - wakacyjnym i zimowym, jest tutaj jednak całkiem spokojnie.

Ze Szczyrku w stronę Wisły, przez przełęcz Salmopolską, biegnie jedna z najpopularniejszych motocyklowych dróg regionu. Znajdziecie tam osiem agrafek i kilkanaście ekscytujących zakrętów. Nawierzchnia jest całkiem dobrej jakości, trzeba jednak uważać na piach i żwir, zalegające na niektórych łukach.

Do Wisły wjeżdżamy od strony dzielnicy Malinka, gdzie znajduje się sławna skocznia im. Adama Małysza, który, notabene, mieszka całkiem niedaleko. W Malince warto też zajrzeć do znakomitej restauracji Malinówka.

Na rondzie przy Orlenie skręcamy w lewo i już jedziemy ku kolejnej atrakcji motocyklowej - przełęczy Kubalonka. Tutaj również nawierzchnia jest dobrej jakości, choć nieco przeszkadzają studzienki umieszczone w nawierzchni. Do dziś nie mamy pojęcia dlaczego studzienki znajdują się w części drogi przeznaczonej dla samochodów, nie dla pieszych.

Na przełęczy Kubalonka możemy podziwiać drewniany kościółek, przeniesiony w to miejsce tutaj w 1857 r. z Przyszowic na Śląsku. Ze szczytu przełęczy możemy dojechać do rezydencji Prezydenta RP, czyli słynnego modernistycznego pałacu, wzniesionego w latach 1929-1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Na skróty przez Słowację

Zjeżdżamy w dół i w Istebnej skręcamy w lewo na Koniaków. Miłośnicy koronek z pewnością znają to miejsce - to prawdziwa stolica polskiej koronki. Motocyklistów zainteresuje jednak zapewne co innego - punkt widokowy Koczy Zamek. Warto stanąć tutaj na chwilę, by podziwiać panoramę Beskidów.

Będąc tak blisko Słowacji, grzechem byłoby nie skoczyć na Górną Orawę, by dać się ponieść tamtejszym drogom i kuchni. Szczególnie polecamy wielokrotnie przez nas odwiedzaną Zbojnicką Kolibę w Oravskiej Jasenicy.

Wzdłuż Jeziora Orawskiego zbliżamy się z powrotem do Polski. Od granicy już tylko krok do Zubrzycy Górnej, gdzie zaczyna się wspaniały odcinek drogi 957 przez Babiogórski Park Narodowy. Kręta, przyjemna droga prowadzi do Zawoi skąd w stronę Stryszawy wiedzie kolejny ekscytujący odcinek, jakby pomyślany dla motocykli.

W Stryszawie zdecydowanie polecamy odbić na Suchą Beskidzką, a stamtąd na Andrychów. Wszystko po to, by pętlę po Beskidzie Żywieckim zwieńczyć ostatnim, niezwykle emocjonującym odcinkiem przez Przełęcz Kocierską. Wąska, dobrej jakości droga prowadzi z Andrychowa do Kocierza Moszczanickiego prawdziwą orgią wspaniałych zakrętów.

Góra Żar na nielegalu

Na koniec warto odwiedzić Górę Żar - sławne szybowisko i jeden z najwspanialszych punktów widokowych w Beskidach. Na sam szczyt, teoretycznie, motocyklem wjechać nie wolno, ale… my spróbowaliśmy i nikt nas nie gonił.

Jeśli czas pozwala, warto wybrać się na zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu - to unikalne doświadczenie poznać historię polskiego piwowarstwa w jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Beskid Śląski i Żywiecki - trasy motocyklowe

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka podroze 950
    NAS Analytics TAG
    na gr