tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wycieczka motocyklowa po Beskidach - midzy Tarnowem i Nowym Sczem - wiee i ruiny zamku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 950
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 420
NAS Analytics TAG

Wycieczka motocyklowa po Beskidach - midzy Tarnowem i Nowym Sczem - wiee i ruiny zamku

Autor: Daniel Wido 2021.04.08, 15:24 3 Drukuj

Nie potrzeba wcale jechać w Tatry, aby podziwiać piękne, górskie szczyty. Przy sprzyjającej pogodzie widać je jak na dłoni między innymi z wież widokowych, do których możemy dojechać motocyklem bez konieczności pokonywania dużych odległości na piechotę w pełnym ubraniu motocyklowym. Poniżej chciałbym zaprezentować Wam propozycję trasy, w którą możecie wybrać się mając wolne popołudnie. Oczywiście nie musicie jechać dokładnie tak jak ja i nie musicie odwiedzać wszystkich miejsc za jednym zamachem, ale dobrze jest zaznaczyć sobie te miejscówki na mapie, żeby przy okazji jakiejś wycieczki urozmaicić sobie trochę wypad.

Ruiny zamku w Melsztynie

NAS Analytics TAG

Pierwszym przystankiem na naszej trasie będą Ruiny gotyckiego zamku w Melsztynie. Miejsce o tyle ciekawe, że na motocyklu można podjechać pod same mury zamkowe. Na szczycie znajduje się punkt widokowy z którego rozpościera się widok na dolinę Dunajca. W 2008 r. zamek został przejęty od Lasów Państwowych przez gminę Zakliczyn co poskutkowało rozpoczęciem prac archeologicznych oraz renowacją tego co jeszcze pozostało. Z zamkiem związanych jest wiele legend. Według jednej z nich lochy zamku miały się ciągnąć pod Dunajcem aż do odległego o 3 kilometry klasztoru w Zakliczynie. Lochy owe stanowiły kryjówkę przed najeźdźcami oraz były miejscem przechowywania ogromnego skarbu, którego jeszcze nikt nie odnalazł. Możemy tutaj miło spędzić czas, usiąść wygodnie przy drewnianym stole i naładować akumulator przed dalszą podróżą. Do ruin możemy podjechać na kilka sposobów, ale jeśli jedziemy od Brzeska to polecam przejazd przez Jadowniki, Doły, Niedźwiedza, Gwoździec. Na trasie tej jest zdecydowanie mniejszy ruch niż na drogach głównych. Dodatkowym atutem będzie dobry asfalt oraz ciekawe widoki.

Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej (395 m n.p.m.)

Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej. Choć wieża sama w sobie nie jest wysoka to widok z jej szczytu jest naprawdę świetny. Szczerze nie spodziewałem się, że taki obiekt położony zaledwie 16 km od centrum Tarnowa dostarczy jakiś nie wiadomo jakich wrażeń, ale byłem w błędzie. Budowla znajduje się na szczycie wzniesienia Golgota 395 m n.p.m., skąd możemy oglądać bardzo malownicze widoki. Podobno przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry. Zadaniem inwestycji było zwiększenie atrakcyjności turystycznej subregionu tarnowskiego. Wieża jest konstrukcją drewnianą, mierzy 16 metrów wysokości i posiada 4 poziomy. Została oddana do użytku pod koniec 2018 roku.  Sposób w jaki została wykonana sprawia, że nawet osoby mające lęk wysokości nie powinny mieć problemów z wejściem na górę. Z wieży rozpościera się panorama na Tatry, zakola Dunajca, Pogórze (Rożnowskie, Wiśnickie), Wojnicz, Mościce, Tarnów, Górę Marcina. U podnóża wieży znajduje się nieduży parking oraz boisko trawiaste. Możemy się tu dostać na kilka sposobów. Polecam trasę, która prowadzi od Zakliczyna następnie Wróblowice, Janowice (tutaj uwaga można skręcić w lewo i skrócić sobie drogę, ale nawierzchnia jest dziurawa i zniszczona) lepiej jechać dalej do Lubinki. Tutaj skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy na miejscu. Sam odcinek Zakliczyn - Szczepanowice o długości 18 km to nowy asfalt i mnóstwo przyjemnych zakrętów.

Wieża widokowa na Brzance w Jodłówce Tuchowskiej (534 m n.p.m.)

Wieża została zbudowana w 2006 r. i jest to najstarsza wieża podczas dzisiejszej wycieczki. Całkowita wysokość wynosi 23 m natomiast najwyższa platforma znajduje się na wysokości około 18 m. Wieża nie została zbudowana na szczycie Brzanki (534 m n.p.m.) lecz na jej zboczu. Co dla nas najważniejsze to fakt, że można podjechać pod samą wieżę. Znajduje się tutaj parking, toalety, stoliki z ławkami, tablice informacyjne, mapy terenowe oraz miejsce na ognisko. Bezpośrednio w sąsiedztwie wieży znajduje się prywatna bacówka. Na ostatnim piętrze umieszczono opisane panoramy widokowe. Z wieży na Brzance najlepiej widać sąsiednie miejscowości oraz tereny Pogórza Ciężkowickiego i Pogórza Rożnowskiego. Miłośnicy górskich krajobrazów również nie wyjadą z tego miejsca niezadowoleni.

Wieża widokowa w Bruśniku

Wieża widokowa w Bruśniku została oddana do użytku 19 lipca 2013 roku. Konstrukcyjnie jest bardzo podobna do tej na Brzance też liczy 23 metry wysokości, ale zamiast 4 platform widokowych posiada o jedną więcej. Widok z najwyższej platformy (18 m) jest naprawdę niesamowity. Widziana jest z niej spora część wsi Siedliska, część Sędziszowej i Brzany, odległy Bieśnik, Szalowa, Wola Łużańska, Wzgórze Pustki, Jamna oraz widok na dolinę rzeki Białej w stronę Tarnowa. Na horyzoncie łatwo zauważyć takie góry jak: Chełm, Maślana Góra, Bucze czy masyw Magury Małastowskiej. Wieża oddalona jest o 6,5 km od Skamieniałego Miasta znajdującego się w Ciężkowicach (swoją drogą kto nie był to polecam, ale trzeba zabrać wygodne buty). Przy wieży znajduje się wiata turystyczna z paleniskiem oraz niewielki parking. Jest to bardzo dobra miejscówka, gdzie możemy zrobić sobie odpoczynek, zrobić kilka fajnych zdjęć i coś zjeść. Dojazd do wieży jest dobry choć niektóre odcinki wykonane są z płyt betonowych, które swoje najlepsze lata mają już za sobą.

Proponowana trasa to około 160 km. Na spokojnie powinno nam wystarczyć około 3-4 h zakładając, że chcemy zatrzymać się przy każdej z atrakcji, wejść na górę, zachwycić się widokiem oraz coś zjeść. Jeśli macie jakieś ciekawe miejscówki w Waszym regionie lub ulubione trasy podsyłajcie na mój adres redakcyjny. Do zobaczeni na trasie!

 

Akcesoria Harley-Davidson na rok 2021

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam na mój kanał YT MotoTours

Daniel Widło MotoTours na YouTube »

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Autor: Tomek Jarosawski 08/04/2021 20:07

💗👍

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka podroze 950
    NAS Analytics TAG
    na gr