tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Brexit: Co musisz wiedzie jadc do Wielkiej Brytanii
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Brexit: Co musisz wiedzie jadc do Wielkiej Brytanii

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.01.11, 17:13 Drukuj

Z dniem 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania i Irlandia Północna opuściły szeregi Unii Europejskiej. Oznacza to zmiany zarówno dla turystów jak i dla osób chcących podjąć pracę w tym kraju. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji.

Pomimo, że pewne ustalenia dotyczące handlu pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostały zachowane, to w przypadku przepływu ludzi oraz obowiązujących dokumentów sprawa ma się nieco inaczej. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało ciekawy poradnik dla tych, którzy zamierzają wybrać się do Wielkiej Brytanii, a my wyciągnęliśmy z niego najważniejsze informacje.

NAS Analytics TAG

Od 1 stycznia 2021 roku nie jest możliwe wjechanie do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego. Zamiast tego trzeba mieć paszport, którego ważność w chwili odprawy nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Wizy obowiązują tylko, jeśli będziecie chcieli podjąć pracę w Zjednoczonym Królestwie. Pocieszeniem jest fakt, że Wielka Brytania będzie respektowała dokumenty prawa jazdy wydane w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku pobytu w celach turystycznych możecie przebywać na terytorium Wielkiej Brytanii maksymalnie przez 6 miesięcy.

Co z ubezpieczeniem? Od 1 stycznia wskazanym jest posiadanie przy sobie ważnego certyfikatu Zielonej Karty, który możecie otrzymać u swojego ubezpieczyciela. Jednocześnie zawarta przez was obecna polisa będzie obowiązywać na terenie Wielkiej Brytanii w ramach dyrektywy komunikacyjnej regulującej przemieszczanie się pomiędzy państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sprawa komplikuje się, jeżeli pojedziecie w celach zarobkowych - wtedy musicie przerejestrować pojazd jak najszybciej i wykupić brytyjskie OC.

Jeżeli jedziecie odwiedzić kogoś mieszkającego na terenie Zjednoczonego Królestwa i zamierzacie przywieźć tej osobie jakiś prezent lub alkohol, to musicie pamiętać, że można mieć ze sobą do 4 litrów wyrobów spirytusowych, do 9 litrów win musujących, do 18 litrów pozostałych win i do 16 litrów piwa. Jeżeli lubicie zapalić, to możecie mieć przy sobie maksymalnie 200 sztuk papierosów. W przypadku pozostałych produktów ich wartość nie powinna przekraczać 430 funtów. Jeżeli przekroczycie powyższe, to będziecie musieli zapłacić cło.

Ostatni ważny element to oczywiście telefony komórkowe i internet. Od 1 stycznia 2021 roku w Wielkiej Brytanii przestaną obowiązywać unijne przepisy dotyczące roamingu. Przed wyjazdem warto sprawdzić stawki swojego operatora za połączenia i przesył danych. Jeżeli natomiast jesteście pewni, że nie będziecie podejmować spontanicznych decyzji co do destynacji, to zawsze możecie skorzystać z jednej z aplikacji pozwalających zapisać trasy w trybie offline, a zdjęcia z podróży możecie wrzucać przy okazji dostępu do wifi na stacji benzynowej, w restauracji lub w hotelu.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr