tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Brexit. Jak bdzie teraz wyglda podr do Anglii?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Brexit. Jak bdzie teraz wyglda podr do Anglii?

Autor: Redakcja 2020.02.02, 11:37 Drukuj

Z końcem stycznia Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską. Co to oznacza dla osób podróżujących na Wyspy? Czy trzeba będzie mieć paszport i wizę? Płacić cło?

Mimo sceptycznych opinii wielu politologów, Brexit stał się faktem. 1 lutego 2020 Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii Europejskiej. Na razie jednak formalnie, to znaczy, że zarówno dla mieszkających tam Polaków, przedsiębiorców czy nawet większości procedur, nic się nie zmieni. Obowiązuje bowiem 11-miesięczny okres przejściowy, w trakcie którego negocjowane będą warunki opuszczenia wspólnoty.

NAS Analytics TAG

Podróż do UK po Brexicie w 2020 r.

Już teraz służby graniczne w Wielkiej Brytanii sprawdzają na granicy dokumenty i pytają o to i owo. Jeśli planujesz w tym sezonie wybrać się do Walii, odwiedzić Lake District, czy odkryć wspaniałe szkockie drogi, możesz jechać tak, jak dotychczas - korzystając z dowodu osobistego. Tutaj nic nie zmieni się do końca 2020 roku.

Nie zmienia się także limity dotyczące towarów, które można przewozić przez granicę oraz kwestie rozliczeń podatku VAT i akcyzy.

Podróż do UK w 2021 r.

Po zakończeniu okresu przejściowego Wielka Brytania i Unia Europejska mogą wprowadzić ogólne zasady przekraczania granic, takie, jakie stosuje się dziś do tak zwanych państw trzecich, na przykład Ukrainy, czy Białorusi. Różnica będzie polegać tylko na tym, że, jak ogłosiła Wielka Brytania, obywatele Unii, w tym Polacy, nie będą objęci obowiązkiem wizowym.

Obywatele Wielkiej Brytanii nie będą uprawnieni do korzystania z korytarzy przeznaczonych dla obywateli Unii. Można je spotkać na przejściach granicznych drogowych, ale też lotniskach. Są oznaczone UE/EOG/CH. Brytyjczycy będą także podlegać kontroli środków finansowych na pobyt.

Trzeba się także liczyć z koniecznością odbycia rozmowy z oficerem imigracyjnym przed przekroczeniem granicy. Najczęściej pyta on o powody wizyty w UK, posiadanie środków pieniężnych na pobyt, wcześniejsze wizyty i ewentualne kłopoty z prawem.

Podróż do UK po Brexicie - motocykl

Po zakończeniu okresu przejściowego, wjazd motocyklem lub samochodem na terytorium Wielkiej Brytanii podlegać będzie podobnym zasadom jak wjazd do kraju niebędącego członkiem Unii. Trzeba będzie zatem zadbać o Zieloną Kartę. Nie będzie jednak konieczności wyrabiania Międzynarodowego Prawa Jazdy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr