tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Brexit a prawo jazdy: czy po wyjciu Wielkiej Brytanii z Unii mona jedzi na Wyspach z polskim prawem jazdy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Brexit a prawo jazdy: czy po wyjciu Wielkiej Brytanii z Unii mona jedzi na Wyspach z polskim prawem jazdy?

Autor: Alonzo 2021.01.05, 22:57 2 Drukuj

Jaka jest sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy mają polskie prawo jazdy? Jak wymienić prawo jazdy po zmianie kraju zamieszkania? Co zmienił w tym zakresie Brexit?

Liczba Polonii w Wielkiej Brytanii jest szacowana na prawie 1 milion osób. To dużo mniej, niż wcześniej szacowano. Mówiło się o milionach Polaków, którzy musieli wyjechać w poszukiwaniu pracy w Zjednoczonego Królestwa. W rzeczywistości okazało się, że do końca września 2020 roku wnioski o pobyt stały w tym kraju złożyło 773 000 osób.

NAS Analytics TAG

Do zakończenia okresu przejściowego całe prawo Unii Europejskiej nadal obowiązywało na terenie Wielkiej Brytanii. Oznaczało to również uznawanie praw jazdy pomiędzy krajami UE i Wielką Brytanią. Opuszczenie Unii przez ten kraj odbyło się z zachowaniem postanowień pochodzącej jeszcze z roku 1968 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Postanowienia te mówią, że kraje sygnatariusze tej konwencji honorują wzajemnie prawa jazdy pod warunkiem, że ich dokument jest wystawiony zgodnie ze wzorem z Konwencji. Polskie prawo jazdy jest zgodne z tym wzorem, więc po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię polskie prawo jazdy będzie uznawane na terenie Wysp Brytyjskich.

Dotychczas nie było również konieczności wymiany polskiego prawa jazdy na brytyjskie dla osób, zamieszkujących na stałe na terenie Wielkiej Brytanii. Teraz się to zmieni. Osoby, które wystąpiły o prawo stałego pobytu na Wyspach, będą musiały posługiwać się dokumentem, wystawionym w Zjednoczonym Królestwie.

Jeżeli wybierasz się w odwiedziny do Wielkiej Brytanii w odwiedziny z Polski, to po Brexit będziesz musiał zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC i zieloną kartę kierowcy. Umowy ubezpieczenia w Polsce zazwyczaj traktują wszystkie kraje Unii Europejskiej w ten sam sposób. Kraje poza Unią Europejską są zazwyczaj osobną pozycją w ofercie ubezpieczycieli, o ile nie należą do tzw. systemu Zielonej Karty. System ten obejmuje 48 krajów, które mają podpisane umowy o wzajemnych honorowaniu ubezpieczeń OC. Są w Europie kraje, które nie należą do tego systemu. Są to Bośnia i Hercegowina, Albania, Czarnogóra, Rosja, Białoruś, Ukraina, Macedonia oraz Mołdawia. Chociaż ta kwestia nie została jeszcze przesądzona, to bardzo prawdopodobne jest, że po Brexitcie Wielka Brytania nie będzie objęta systemem Zielonej Karty i podróżując po niej zarejestrowanym w Polsce motocyklem, konieczne będzie posiadanie dodatkowego ubezpieczenia OC. Co prawda Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wydało oświadczenie, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie będzie miał wpływu na dokumenty ubezpieczeniowe, uprawniające polskich kierowców do poruszania się po tamtejszych drogach. Na tej podstawie możemy uznać, że na razie w Wielkiej Brytanii wystarczy polskie OC. Jednak po upuszczeniu Unii kraj ten jest zwolniony ze stosowania unijnych zasad i w każdej chwili może zmienić podejście do ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, zawieranych z ubezpieczycielami innych krajów. 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr