tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Na stronie Rządowego Centrum legislacyjnego pojawił się dzisiaj (28.06.2021) projekt o zmianie ustawy o drogach publicznych. Chodzi o bezpieczeństwo
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Na stronie Rządowego Centrum legislacyjnego pojawił się dzisiaj (28.06.2021) projekt o zmianie ustawy o drogach publicznych. Chodzi o bezpieczeństwo

Autor: Andrzej Sitek 2021.06.28, 14:15 Drukuj

Celem jest wprowadzenie rozwiązań prawnych obowiązujących w UE, które mają prowadzić do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych oraz rannych.

Jest o co walczyć. Co prawda drogach UE w 2020 roku życie straciło o 4 tys. osób mniej, zaś wskaźnik ofiar śmiertelnych spadł do rekordowo niskiego poziomu. Ale to wciąż oznacza 18 800 zabitych.

NAS Analytics TAG

Nadzieja na przyszłość nie słabnie, bo blisko 19 tys. ofiar w ciągu 12 miesięcy, to i tak o 17 proc. mniej niż w 2019 roku. W Polsce spadek również nastąpił i wyniósł 15 proc. - z 77 do 65 ofiar śmiertelnych na drogach w odniesieniu do miliona mieszkańców. Nie udało się jednak osiągnąć ogólnounijnego celu zakładającego ograniczenie o 50 proc. ofiar w ciągu dekady.

Postęp jest widoczny. W 2010 roku na polskich drogach ginęły 103 osoby na milion mieszkańców. Dekadę później już tylko 65. Oznacza to, że spadek wyniósł 37 procent na przestrzeni dziesięciu lat. To dużo, ale inne kraje UE mogą poszydzić się 40- a nawet 50-procentową poprawą, np. Grecja 54 proc.

Co w praktyce oznacza nowa ustawa? Chodzi głównie o uregulowanie procedur zarządzania bezpieczeństwem w transeuropejskiej sieci dróg: ich audytu oraz kompleksowej oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wprowadzona zostanie klasyfikacja arterii ze względu na liczbę wypadków śmiertelnych i pod kątem bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego.

Dotychczasowe procedury klasyfikacji ze względu na bezpieczeństwo zostaną wycofane lub w przypadku ich potwierdzonej skuteczności, włączone do nowe procedury oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Bez wątpienia obowiązek przeprowadzania oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego całej sieci objętej dyrektywą i dróg pod nadzorem GDDKiA, może przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i rannych. Kiedy zacznie obowiązywać nowa ustawa? Plan zakłada, że jeszcze w ostatnim miesiącu bieżącego roku, a konkretnie 17 grudnia 2021 r.  

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę