tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rejestracja motocykla przez internet będzie możliwa, ale trzeba poczekać. Kiedy pojawi się nowa funkcja w mObywatelu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rejestracja motocykla przez internet będzie możliwa, ale trzeba poczekać. Kiedy pojawi się nowa funkcja w mObywatelu?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.29, 08:56 Drukuj

Podczas konferencji e-leasing Day zorganizowanej przez Polski Związek Leasingu pojawiła się informacja, że rząd planuje umożliwić osobom fizycznym rejestrację pojazdów przez internet. To oznacza, że zniknie konieczność wizyty w wydziale komunikacji. Na tym jednak dobre informacje się kończą.

Informacji w sprawie rejestracji pojazdu przez internet udzielił Tomasz Kęsicki, dyrektor departamentu CEPiK w Centralnym Ośrodku Informatyki. Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać firmy i osoby fizyczne. Pojawi się więc m.in. jako wtyczka aplikacji mObywatel. Obecnie rejestracja aut przez internet jest możliwa tylko dla salonów posiadających firmowe konto w ePUAP. Z tej opcji nie mogą skorzystać np. firmy leasingowe i inne podmioty zajmujące się finansowaniem, choć mają ponad 50 proc. udziału w rejestracjach nowych pojazdów.

NAS Analytics TAG

Jak informuje portal Infor, powstał już projekt nowelizacji Kodeksu ruchu drogowego, dzięki której wprowadzenie zmiany będzie możliwe. Profesjonaliści będą mogli korzystać z cyfrowej wtyczki, która umożliwi łączność z bazą CEPiK. Osoby fizyczne zarejestrują pojazd przez aplikację mObywatel. Tablice rejestracyjne będzie można otrzymać kurierem. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała kwestia przerejestrowania pojazdu, a więc czy nowy właściciel dostanie nowe naklejki do samodzielnego przyklejenia na starych tablicach.

Na tym dobre wiadomości się kończą, ponieważ na uruchomienie usługi będziemy musieli poczekać nawet do końca 2026 r. Wynika to z faktu, że pierwszeństwo prac mają elektroniczne prawa jazdy, ponieważ równolegle trwają prace nad wprowadzeniem unijnego cyfrowego portfela. Pocieszeniem jest fakt, że wcześniej ministerstwo cyfryzacji zapowiadało wdrożenie nowej usługi dopiero za 4 lata.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę