tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kaski chronią nie tylko głowę. Przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kaski chronią nie tylko głowę. Przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców

Autor: Raff 2018.03.07, 17:17 2 Drukuj

Kask motocyklowy chroni nie tylko głowę, ale także odcinek szyjny kręgosłupa. Oznacza to, że mity o metalowej lince i o tym, że bezpieczniej bez kasku kolejny raz okazują się wielką bzdurą.

Jeden z popularnych mitów motocyklowych mówi, że kaski mogą spowodować uraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Opublikowane niedawno badania dowiodły, że mit ten nie tylko jest nieprawdziwy (jak to mit), ale także to, że kask może korzystnie wpłynąć na ochronę kręgosłupa.

__________________________________________

Nie do końca wiadomo skąd wzięła się legenda o kaskach, które wprawdzie ratują głowę, ale jednocześnie uszkadzają kręgosłup na odcinku szyjnym co w konsekwencji prowadzi do trwałego paraliżu. Zapewne ta właśnie legenda stała się inspiracją dla kolejnej - o metalowej lince na szyi.

Tymczasem, jak można było przypuszczać, badania dowodzą czegoś zupełnie przeciwnego. Trzej amerykańscy badacze - Paul Page, Zhikui Wei i Nathaniel Brooks przeanalizowali przypadki 1061 poszkodowanych, którzy trafili do szpitala uniwersyteckiego w Wisconsin w latach 2010-2015. 738 poszkodowanych w chwili wypadku nie miało na głowie kasku, 323 korzystało z ochrony. W Wisconsin kask nie jest obowiązkowy dla wszystkich.

114 poszkodowanych, którzy nie korzystali z kasku, doznało urazu kręgosłupa szyjnego (15,4%). Spośród tych, którzy z kasku korzystali, urazu doznało tylko 24 poszkodowanych (7,4%). Ponadto złamanie odcinka szyjnego kręgosłupa stwierdzono u 10,8% ofiar z pierwszej grupy i tylko u 4.6% ofiar z drugiej.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę