tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Poduszki powietrzne w kombinezonach obowiązkowe w MotoGP NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Poduszki powietrzne w kombinezonach obowiązkowe w MotoGP

Autor: Konrad Bartnik 2018.01.11, 13:32 Drukuj

Jedną z największych zmian w regulaminie wyścigów MotoGP w nadchodzącym sezonie będzie obowiązek montowania poduszek powietrznych w kombinezonach zawodników. Certyfikowane rozwiązania dostarczą Alpinestars oraz Dainese.

Sezon 2018 będzie pierwszym, w którym każdy zawodnik w klasach Moto3, Moto2 oraz MotoGP będzie musiał jeździć w kombinezonie wyposażonym z poduszkę powietrzną. Technologia ta rozwija się już od kilku lat i uznano, że właśnie weszła na poziom gwarantujący skuteczne działanie. Wytyczne FIM i Dorny odnośnie tych poduszek są z jednej strony dość szczegółowe (czas napełniania, elektronika sterująca itp.), z drugie pozwalają na sporą dowolność co do kształtu i zakresu ochrony takiego urządzenia.

Poduszki zaakceptowane przez władze MotoGP muszą chronić ramiona i obojczyk, lecz nie muszą chronić pleców. Jeśli jednak dany zawodnik zdecyduje się na ochronę tej części ciała, użyta poduszka musi swoim działaniem obejmować całą długość kręgosłupa. Urządzenia muszą być kompletnie niezależne od konstrukcji motocykla. W tej chwili praktycznie tylko dwie firmy - Alpinestars oraz Dainese - produkują poduszki powietrzne spełniające te wymagania, więc to one dostarczą je zawodnikom.

Nowe regulacje dotyczą wszystkich regularnie startujących kierowców MotoGP, a także kierowców rezerwowych poszczególnych teamów, jeśli biorą udział w co najmniej dwóch rundach w sezonie. Co ciekawe, poduszek nie muszą używać zawodnicy startujący z dziką kartą. Powszechne używanie tych akcesoriów w najważniejszych wyścigach na świecie na pewno znacząco wpłynie na ich popularność wśród zwykłych motocyklistów. I bardzo dobrze!

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę