tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jaki kask motocyklowy jest najlepszy? Czy im jest twardszy, tym jest lepszy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jaki kask motocyklowy jest najlepszy? Czy im jest twardszy, tym jest lepszy?

Autor: Paweł Kowalski @ 2021.02.25, 22:36 Drukuj

Kask typu orzech pamiętają starsi czytelnicy. Jednak z tą nazwą spotkał się chyba każdy miłośnik jednośladów. Był on raczej średnio wygodny i bezpieczny, jednak z całą pewnością był twardy. Tylko czy na pewno o to chodzi? Zdecydowanie nie. Konstrukcja kasku ma zapewnić jak najlepszą ochronę głowy przy zachowaniu możliwie jak największej absorpcji uderzenia. Możemy to porównać do strefy zgniotu w samochodzie, tylko na mniejszą skalę. Technologia materiałowa oraz rozwój metod produkcji sprawia, że kaski mogą mieć coraz bardziej wyszukane, a jednocześnie praktyczne kształty. To, co kiedyś było ograniczeniem, teraz jest po prostu kolejnym wyzwaniem, które stawiają sobie producenci.

Różnorodność kasków dostępnych na rynku jest ściśle związana z rodzajem motocykla, na jaki się decydujemy. Oczywiście nikt nam nie zabroni jeździć w kasku otwartym na motocyklu sportowym, jednak już pierwsza przejażdżka zweryfikuje czy wybraliśmy właściwie.

Wybór kasku jest kluczem do późniejszej wygody i zadowolenia z jazdy, a dobry sprzedawca jest naszym przewodnikiem po świecie tych specyficznych nakryć głowy. Pamiętajcie, aby koniecznie przymierzyć kilka modeli kasków tego samego typu, ale również różnych producentów. Ludzka głowa ma różny kształt, a kask powinien do niej jak najlepiej przylegać, nie dając uczucia dyskomfortu. I właśnie dlatego prawdopodobnie nie będzie na nas pasował ten wymarzony model, tak bardzo zachwalany i użytkowany przez naszego kolegę.

To nic, że kaski wyglądają ogólnie podobnie, ich skorupa oraz środek mogą się w różnych modelach znacznie od siebie różnić. Kask to spory wydatek. Wiem, że szukając oszczędności, często korzystamy z zasobów internetu, jako najtańszego źródła zakupów. W tym przypadku można się jednak dać oszukać, kupując podróbkę, której nie będziemy w stanie odróżnić od oryginału, mając do dyspozycji jedynie kilka dostępnych zdjęć takiego kasku. Dlatego lepiej nie ryzykować i udać się do sklepu stacjonarnego, gdzie możemy przymierzyć różne modele i dobrać właściwy rozmiar, biorąc pod uwagę nie tylko obwód naszej głowy, ale przede wszystkim dopasowanie i komfort noszenia.


liberty motors piaseczno

Odwiedź Liberty Motors Warszawa Piaseczno i przymierz najlepszy dla siebie kask

W największym w Europie salonie dla motocyklistów - Liberty Motors Piaseczno - znajdziecie sklep z odzieżą i akcesoriami dla motocyklistów. W IM Inter Motors Piaseczno znajdziecie bardzo duży wybór kasków.

ZOBACZ JAK DALEKO JEST DO LIBERTY MOTORS »

Niejednokrotnie kupowałem kask w sklepie stacjonarnym. Niestety czasem zdarzało mi się ulec emocjom i kupowałem tzw. oczami. Żałowałem tego bardzo szybko, a nabyte kaski lądowały na portalach sprzedażowych. Może się to wydawać śmieszne, bo przecież przymierzałem je, sprawdzałem obwód i wszystko było w porządku. Co więc poszło nie tak? Już Wam tłumaczę. Kask nie może Was uciskać w skronie i ponad nimi. Policzki możecie mieć jak chomik po obfitym posiłku, ale w tym miejscu jest dużo miękkiego materiału, który z czasem się ugniecie i dostosuje do twarzy. Natomiast w górnej części, tego miękkiego materiału jest niewiele, ponieważ właśnie w tym miejscu opiera się głowa i nie może tam być czegoś, co z czasem po ugnieceniu, odkształci się na tyle, że kask zacznie opadać nam na oczy, albo co gorsza, zacznie się obracać jak w kreskówce.

Uwzględnijcie również wagę kasku. Pamiętajcie, że kaski szczękowe zawsze będą cięższe niż integralne ze względu na dodatkowy mechanizm otwierania i zamykania elementu ruchomego. Tu, uprzedzając Wasze komentarze: zgadzam się, że zawsze da się znaleźć kask integralny cięższy od szczękowego, ale ja podaję Wam główne założenia, a nie wyjątki. Kask szczękowy często lekko przeważa w stronę przodu, więc jeżdżąc w nim na motocyklu sportowym, gdzie ciało jest pochylone do przodu, a głowa uniesiona do góry, możecie po dłuższym czasie odczuć bóle mięśni karku. Nic niezwykłego, to jest zjawisko, które potwierdzi niejeden motocyklista. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku jazdy na motocyklu typu naked, cruiser czy turystyk. Tu głowa jest w dużej mierze w pionie i nie obciąża mięśni karku. W tej sytuacji kask szczękowy z powodzeniem się sprawdzi. Oczywiście użytkownik motocykla turystycznego zwróci również uwagę na wyciszenie oraz miejsce na interkom, a tym samym przedłoży te walory nad wagę samego kasku. Szybki turysta będzie brał pod uwagę aerodynamikę oraz komfort użytkowania przy jeździe z większą prędkością autostradową - a mianowicie, czy kask nie powoduje uciążliwych wibracji, które przenoszą się na głowę i wzrok, powodując szybsze zmęczenie i potrzeby częstych postojów.

Niestety kask to tylko rzecz i chociaż nie jest bardzo skomplikowany, to zawsze może zdarzyć się jakaś usterka mechanizmu otwierania szyby albo przykra niespodzianka w postaci upadku kasku na stacji benzynowej. Dobrze, jeżeli miejsce, w którym dokonaliśmy zakupu, oferuje nam szybkie usunięcie usterki, czy też możliwość nabycia uszkodzonego elementu. Nic tak nie irytuje jak piękna pogoda i kask odesłany kurierem do serwisu. Od siebie mogę Wam polecić zakupienie dodatkowych akcesoriów, takich jak: przyciemniana szyba (jeżeli mamy kask bez blendy) oraz pinlock, jeżeli jest on dostępny do naszego modelu. Jeśli zależy Wam na ciągłym kontakcie ze światem, zapytajcie o interkom z możliwością montażu na miejscu w salonie. Jest to zazwyczaj prosta czynność, jednak jeśli robicie to po raz pierwszy pewnie będziecie "rzucać zaklęciami" zamiast cieszyć się od razu jazdą i rozmową.


salon motocyklowy warszawa

Dlaczego warto wybrac Liberty Motors?

W największym w Europie salonie dla motocyklistów - Liberty Motors Piaseczno - znajdziecie sklep z odzieżą i akcesoriami dla motocyklistów. W IM Inter Motors Piaseczno znajdziecie bardzo duży wybór kasków.

DOŁĄCZ DO ŚWIATA LIBERTY MOTORS NA FACEBOOK »

Podsumowując, wybierajcie mądrze, proście o radę sprzedawcę, nie sugerujcie się tylko i wyłącznie informacjami z forów internetowych. Przymierzany kask ponoście dłużej niż 2 minuty, aby poczuć, jak się układa, nie kupujcie pochopnie. Jeżeli zaczynacie przygodę z motocyklami, a kasku potrzebujecie tylko na kurs i egzamin, zastanówcie się, na czym chcecie docelowo jeździć, ponieważ zakup motocykla jest z tym ściśle związany. Jeździjcie bezpiecznie! Życzę Wam, aby kask zużył się od noszenia, a nie od kontaktu z podłożem.


Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę