tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada ważną zmianę Triumph Tlo premium Tiger prawdziwa przygoda 08-03
NAS Analytics TAG

Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada ważną zmianę

Autor: Raff 2018.09.27, 10:47 Drukuj

Inspekcja Transportu Drogowego przestanie istnieć - tak wynika z komunikatu, który pojawił się na oficjalnej stronie MSWiA. O możliwości likwidacji ITD mówiło się już od 2015 roku.

Inspekcję Transportu Drogowego powołano w 2001, by wspomagała drogówkę w szczególnie czasochłonnych kontrolach pojazdów ciężarowych. Szybko okazało się jednak, że inspektorzy mogą wykorzystać również potencjał drzemiący w fotoradarach i wideorejestratorach, więc ITD stała się drugą obok policji służbą wykorzystującą te urządzenia.

Niestety, w odróżnieniu od policji, ITD nie otrzymała jasnych uprawnień do korzystania z tego sprzętu. W efekcie prawie połowa postępowań o ustalenie sprawcy wykroczenia, prowadzonych przez inspekcję, kończyło się niepowodzeniem.

Ówczesny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński już w 2015 roku zapowiadał, że że ITD w zostanie włączona w struktury policji. Podobny pomysł miało też Prawo i Sprawiedliwość - likwidacja ITD była jednym z punktów programu wyborczego tej partii. Na stronie MSWiA ukazał się niedawno krótki komunikat, w którym napisano, że wkrótce gotowy będzie projekt ustawy, który zostanie przedstawiony do konsultacji wewnątrzresortowych, a później międzyresortowych.

Włączenie inspekcji w struktury policji oznaczałoby także przekazanie zarządu nad Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Oficjalna wersja mówi o poprawie decyzyjności i organizacji, jednak prawda może być całkiem inna. Policja dysponuje znacznie większymi uprawnieniami do egzekwowania należności z mandatów, co oznacza o wiele większy odsetek postępowań wyjaśniających zakończonych ustaleniem sprawcy i mandatem.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę