tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada wan zmian
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada wan zmian

Autor: Raff 2018.09.27, 10:47 Drukuj

Inspekcja Transportu Drogowego przestanie istnieć - tak wynika z komunikatu, który pojawił się na oficjalnej stronie MSWiA. O możliwości likwidacji ITD mówiło się już od 2015 roku.

Inspekcję Transportu Drogowego powołano w 2001, by wspomagała drogówkę w szczególnie czasochłonnych kontrolach pojazdów ciężarowych. Szybko okazało się jednak, że inspektorzy mogą wykorzystać również potencjał drzemiący w fotoradarach i wideorejestratorach, więc ITD stała się drugą obok policji służbą wykorzystującą te urządzenia.

NAS Analytics TAG

Niestety, w odróżnieniu od policji, ITD nie otrzymała jasnych uprawnień do korzystania z tego sprzętu. W efekcie prawie połowa postępowań o ustalenie sprawcy wykroczenia, prowadzonych przez inspekcję, kończyło się niepowodzeniem.

Ówczesny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński już w 2015 roku zapowiadał, że że ITD w zostanie włączona w struktury policji. Podobny pomysł miało też Prawo i Sprawiedliwość - likwidacja ITD była jednym z punktów programu wyborczego tej partii. Na stronie MSWiA ukazał się niedawno krótki komunikat, w którym napisano, że wkrótce gotowy będzie projekt ustawy, który zostanie przedstawiony do konsultacji wewnątrzresortowych, a później międzyresortowych.

Włączenie inspekcji w struktury policji oznaczałoby także przekazanie zarządu nad Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Oficjalna wersja mówi o poprawie decyzyjności i organizacji, jednak prawda może być całkiem inna. Policja dysponuje znacznie większymi uprawnieniami do egzekwowania należności z mandatów, co oznacza o wiele większy odsetek postępowań wyjaśniających zakończonych ustaleniem sprawcy i mandatem.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr