tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada wan zmian
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada wan zmian

Autor: Raff 2018.09.27, 10:47 Drukuj

Inspekcja Transportu Drogowego przestanie istnieć - tak wynika z komunikatu, który pojawił się na oficjalnej stronie MSWiA. O możliwości likwidacji ITD mówiło się już od 2015 roku.

Inspekcję Transportu Drogowego powołano w 2001, by wspomagała drogówkę w szczególnie czasochłonnych kontrolach pojazdów ciężarowych. Szybko okazało się jednak, że inspektorzy mogą wykorzystać również potencjał drzemiący w fotoradarach i wideorejestratorach, więc ITD stała się drugą obok policji służbą wykorzystującą te urządzenia.

NAS Analytics TAG

Niestety, w odróżnieniu od policji, ITD nie otrzymała jasnych uprawnień do korzystania z tego sprzętu. W efekcie prawie połowa postępowań o ustalenie sprawcy wykroczenia, prowadzonych przez inspekcję, kończyło się niepowodzeniem.

Ówczesny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński już w 2015 roku zapowiadał, że że ITD w zostanie włączona w struktury policji. Podobny pomysł miało też Prawo i Sprawiedliwość - likwidacja ITD była jednym z punktów programu wyborczego tej partii. Na stronie MSWiA ukazał się niedawno krótki komunikat, w którym napisano, że wkrótce gotowy będzie projekt ustawy, który zostanie przedstawiony do konsultacji wewnątrzresortowych, a później międzyresortowych.

Włączenie inspekcji w struktury policji oznaczałoby także przekazanie zarządu nad Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Oficjalna wersja mówi o poprawie decyzyjności i organizacji, jednak prawda może być całkiem inna. Policja dysponuje znacznie większymi uprawnieniami do egzekwowania należności z mandatów, co oznacza o wiele większy odsetek postępowań wyjaśniających zakończonych ustaleniem sprawcy i mandatem.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr