tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada ważną zmianę NAS Analytics TAG
2019 12 02 KTM Power Shopping billboard
NAS Analytics TAG

Koniec Inspekcji Transportu Drogowego. MSWiA zapowiada ważną zmianę

Autor: Raff 2018.09.27, 10:47 Drukuj

Inspekcja Transportu Drogowego przestanie istnieć - tak wynika z komunikatu, który pojawił się na oficjalnej stronie MSWiA. O możliwości likwidacji ITD mówiło się już od 2015 roku.

Inspekcję Transportu Drogowego powołano w 2001, by wspomagała drogówkę w szczególnie czasochłonnych kontrolach pojazdów ciężarowych. Szybko okazało się jednak, że inspektorzy mogą wykorzystać również potencjał drzemiący w fotoradarach i wideorejestratorach, więc ITD stała się drugą obok policji służbą wykorzystującą te urządzenia.

NAS Analytics TAG

Niestety, w odróżnieniu od policji, ITD nie otrzymała jasnych uprawnień do korzystania z tego sprzętu. W efekcie prawie połowa postępowań o ustalenie sprawcy wykroczenia, prowadzonych przez inspekcję, kończyło się niepowodzeniem.

Ówczesny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński już w 2015 roku zapowiadał, że że ITD w zostanie włączona w struktury policji. Podobny pomysł miało też Prawo i Sprawiedliwość - likwidacja ITD była jednym z punktów programu wyborczego tej partii. Na stronie MSWiA ukazał się niedawno krótki komunikat, w którym napisano, że wkrótce gotowy będzie projekt ustawy, który zostanie przedstawiony do konsultacji wewnątrzresortowych, a później międzyresortowych.

Włączenie inspekcji w struktury policji oznaczałoby także przekazanie zarządu nad Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Oficjalna wersja mówi o poprawie decyzyjności i organizacji, jednak prawda może być całkiem inna. Policja dysponuje znacznie większymi uprawnieniami do egzekwowania należności z mandatów, co oznacza o wiele większy odsetek postępowań wyjaśniających zakończonych ustaleniem sprawcy i mandatem.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę