tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 ITD nadal używa nielegalnych fotoradarów. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

ITD nadal używa nielegalnych fotoradarów. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Autor: Raff 2018.08.25, 11:20 7 Drukuj

Aż 20 nielegalnych fotoradarów w 10 województwach nadal używanych jest przez Inspekcję Transportu Drogowego. Sprawą, po interwencji oburzonych kierowców, zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przypomnijmy - przepisy określające zasady zarządzania fotoradarami obowiązywały do 2015 roku. Wówczas Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie, na podstawie którego określono sposób funkcjonowania tych urządzeń, musi zostać uchylone. Powodem był fakt, że w polskim prawie takie rzeczy muszą zostać unormowane ustawą.

NAS Analytics TAG

Uchylenie rozporządzenia najwięcej kłopotów oznaczało dla straży miejskich i gminnych, które w większości małych gmin utraciły główne źródło utrzymania. Dostało się także pośrednio Inspekcji Transportu Drogowego - każdy fotoradar musiał zostać dokładnie oznakowany, bez rozróżnienia na te, które mierzą prędkość i te, które odpowiadają za rejestrację przejazdu na czerwonym świetle.

ITD poradziła sobie z oznakowaniem całkiem nieźle, ale, jak się okazuje, nie dopełniła obowiązku do końca. Jak informuje dziennik.pl, Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą użytkowania przez Inspekcję 20 nielegalnych urządzeń do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle.

Zgodnie z przepisami, każdy taki fotoradar musi być dokładnie oznaczony odpowiednimi tablicami informacyjnymi, samo zaś urządzenie kolorem żółtym. Aż 20 takich fotoradarów, zlokalizowanych w 10 województwach, nie spełnia tego wymogu. RPO zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wyjaśnienia i informację na temat terminu zgłoszenia odpowiedniej ustawy.

Nielegalne fotoradary - lokalizacje

- woj. dolnośląskie: Polkowice;
- woj. pomorskie: Luzina, Miszewo, Mosty;
- woj. wielkopolskie: Komorniki, Piła
- woj. kujawsko-pomorskie: Grębocin, Kowal, Nakło nad Notecią;
- woj. śląskie: Pyskowice, Łaziska Górne;
- woj. małopolskie: Olkuszu i Łukanowice;
- woj. lubelskie: Anielin;
- woj. mazowieckie: Marki, Mroków, Jabłonna;
- woj. łódzkie: Zgierz;
- woj. podkarpackie: Ropczyce, Stalowa Wola.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę