tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Uwaga na mandaty z nielegalnych fotoradarów! ITD ma ich prawie 50
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Uwaga na mandaty z nielegalnych fotoradarów! ITD ma ich prawie 50

Autor: Raff 2018.10.31, 10:48 Drukuj

Wyrok uniewinniający dla kierowcy, którego ITD próbowała obciążyć mandatem, to wierzchołek góry lodowej. Nielegalny fotoradar, który był powodem uniewinnienia to zaledwie jedno z… 50 takich urządzeń na stanie ITD.

Przypomnijmy - Inspekcja Transportu Drogowego próbowała obciążyć łódzkiego kierowcę mandatem za rzekome przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 33 km/h. Kierowca nie zgodził się jednak na przyjęcie mandatu, więc sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał rację kierowcy wskazując, że użyty do pomiaru fotoradar Ramet AD9 nie posiada ważnej homologacji Głównego urzędu Miar.

NAS Analytics TAG

Inspekcja próbowała odwoływać się od tego wyroku, ale bezskutecznie - sąd wyższej instancji również uznał, że pomiar wykonany urządzeniem bez stosownego zatwierdzenia nie może zostać uznany za dowód w sprawie.

Wyrok ten może mieć dla ITD bardzo poważne konsekwencje - jak podaje portal Interia.pl, w posiadaniu tej służby jest prawie 50 fotoradarów Ramet AD9, które, po ostatniej aktualizacji oprogramowania, nie mogą być używane do pomiarów prędkości.

Inspekcja Transportu Drogowego bardzo lubi działać na granicy prawa. Wiele portali, w tym anuluj-mandat.pl czy motovoyager.pl wskazywało, że pisma wysyłane do kierowców w związku z ujawnieniem przekroczenia prędkości, nie zawierało pouczenia o prawach, w tym o prawie do odmowy składania zeznań. Działanie takie nosiło znamiona przestępstwa urzędniczego.

Nie wiadomo co ITD zrobi w sprawie feralnych fotoradarów Ramet. Bardzo prawdopodobne, że nie zrobi nic, licząc na pobłażliwość sądów i niewiedzę kierowców.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę