tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Warszawski sd: kierowca ma konstytucyjne prawo odmwi wskazania sprawcy wykroczenia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Warszawski sd: kierowca ma konstytucyjne prawo odmwi wskazania sprawcy wykroczenia

Autor: Raff 2018.05.17, 12:32 7 Drukuj

Kierowca ma prawo odmówić wskazania osoby, która kierowała pojazdem - tą opinią warszawski sąd miażdży wątpliwą argumentację straży miejskiej i ITD w sprawach o wykroczenia zarejestrowane fotoradarem.

Dawniej straż miejska, dziś Inspekcja Transportu Drogowego, w przypadku zarejestrowania przez fotoradar przekroczenia dozwolonej prędkości, rozpoczynają procedurę ustalenia jego sprawcy. Polega ona na wysłaniu do właściciela pojazdu pisma z żądaniem wskazania osoby, która w oznaczonym czasie i miejscu kierowała pojazdem.

NAS Analytics TAG

Wśród informacji zawartych w takim piśmie czytamy, że kierowca ma obowiązek wskazania sprawcy wykroczenia pod rygorem grzywny. Tymczasem art. 42 ust. 2 Konstytucji RP zapewnia każdemu obywatelowi prawo do obrony na każdym etapie postępowania. W ramach tego prawa możemy odmówić składania wyjaśnień, by uniknąć oskarżania samego siebie.

Zarówno straż miejska, jak i ITD stały jednak na stanowisku, że prawo do obrony nie dotyczy postępowania w sprawach o wykroczenia. Tę interpretację całkowicie obalił warszawski sąd, który 13 kwietnia odmówił wszczęcia postępowania wobec kierowcy, który nie wskazał sprawcy wykroczenia, argumentując to konstytucyjnym prawem do obrony.

Zdaniem sądu właściciel pojazdu, wobec którego prowadzone jest postępowanie, może okazać się również jego kierowcą i sprawcą wykroczenia. Należy zatem przyjąć, że działania zmierzające do ustalenia sprawcy, prowadzone są faktycznie nie w sprawie, a przeciwko osobie. To w sposób oczywisty uprawnia tę osobę do skorzystania z prawa do obrony. O sprawie poinformował portal anuluj-mandat.pl

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Poka wszystkie komentarze
Autor: xxl 18/05/2018 10:08

Moa

Odpowiedz
Autor: xxl 18/05/2018 10:07

Chyba odwoanie?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr