tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Warszawski sąd: kierowca ma konstytucyjne prawo odmówić wskazania sprawcy wykroczenia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Warszawski sąd: kierowca ma konstytucyjne prawo odmówić wskazania sprawcy wykroczenia

Autor: Raff 2018.05.17, 12:32 7 Drukuj

Kierowca ma prawo odmówić wskazania osoby, która kierowała pojazdem - tą opinią warszawski sąd miażdży wątpliwą argumentację straży miejskiej i ITD w sprawach o wykroczenia zarejestrowane fotoradarem.

Dawniej straż miejska, dziś Inspekcja Transportu Drogowego, w przypadku zarejestrowania przez fotoradar przekroczenia dozwolonej prędkości, rozpoczynają procedurę ustalenia jego sprawcy. Polega ona na wysłaniu do właściciela pojazdu pisma z żądaniem wskazania osoby, która w oznaczonym czasie i miejscu kierowała pojazdem.

NAS Analytics TAG

Wśród informacji zawartych w takim piśmie czytamy, że kierowca ma obowiązek wskazania sprawcy wykroczenia pod rygorem grzywny. Tymczasem art. 42 ust. 2 Konstytucji RP zapewnia każdemu obywatelowi prawo do obrony na każdym etapie postępowania. W ramach tego prawa możemy odmówić składania wyjaśnień, by uniknąć oskarżania samego siebie.

Zarówno straż miejska, jak i ITD stały jednak na stanowisku, że prawo do obrony nie dotyczy postępowania w sprawach o wykroczenia. Tę interpretację całkowicie obalił warszawski sąd, który 13 kwietnia odmówił wszczęcia postępowania wobec kierowcy, który nie wskazał sprawcy wykroczenia, argumentując to konstytucyjnym prawem do obrony.

Zdaniem sądu właściciel pojazdu, wobec którego prowadzone jest postępowanie, może okazać się również jego kierowcą i sprawcą wykroczenia. Należy zatem przyjąć, że działania zmierzające do ustalenia sprawcy, prowadzone są faktycznie nie w sprawie, a przeciwko osobie. To w sposób oczywisty uprawnia tę osobę do skorzystania z prawa do obrony. O sprawie poinformował portal anuluj-mandat.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: xxl 18/05/2018 10:08

Moża

Odpowiedz
Autor: xxl 18/05/2018 10:07

Chyba odwołanie?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę