tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policja nie ma prawa wymuszać wykroczenia! Miażdżący wyrok warszawskiego sądu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policja nie ma prawa wymuszać wykroczenia! Miażdżący wyrok warszawskiego sądu

Autor: Raff 2018.07.31, 14:39 4 Drukuj

Policja nie ma prawa prowokować kierowcy do szybszej jazdy, trzymając się na jego zderzaku - taką opinię wydał warszawski sąd i uniewinnił kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości.

Cała sprawa miała miejsce w 2015 roku. Policjanci w nieoznakowanym radiowozie dokonali kilku "pomiarów" (przypominamy, że wideorejestrator NIE ma funkcji rzeczywistego pomiaru prędkości pojazdu innego niż radiowóz) i na ich podstawie stwierdzili, że kierujący samochodem poruszał się z prędkością o 57 km/h większą od dopuszczalnej.

NAS Analytics TAG

Kierowca nie zgodził się z opinią policjantów i nie przyjął mandatu, czego skutkiem była sprawa w sądzie. Po przeanalizowaniu materiału dowodowego sąd ustalił, że każdy z "pomiarów" wykonany został nieprawidłowo - radiowóz wielokrotnie zbliżał się do nagrywanego pojazdu. Sąd uznał także, że kierowca był przez funkcjonariuszy prowokowany do zwiększania prędkości - w sytuacji przedstawionej na nagraniu z wideorejestratora miał on tylko dwie możliwości: przyspieszyć lub tamować ruch.

Sąd uznał takie działanie policji za niedopuszczalne i zganił funkcjonariuszy za działanie godzące w zasadę zaufania do państwa i prawa. W ocenie sądu jazda na zderzaku i wymuszanie przekraczania przepisów nie może stanowić podstawy przypisania sprawcy odpowiedzialności za czyn zabroniony. Kierowca został uniewinniony.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę