tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policja nie ma prawa wymuszać wykroczenia! Miażdżący wyrok warszawskiego sądu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policja nie ma prawa wymuszać wykroczenia! Miażdżący wyrok warszawskiego sądu

Autor: Raff 2018.07.31, 14:39 4 Drukuj

Policja nie ma prawa prowokować kierowcy do szybszej jazdy, trzymając się na jego zderzaku - taką opinię wydał warszawski sąd i uniewinnił kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości.

Cała sprawa miała miejsce w 2015 roku. Policjanci w nieoznakowanym radiowozie dokonali kilku "pomiarów" (przypominamy, że wideorejestrator NIE ma funkcji rzeczywistego pomiaru prędkości pojazdu innego niż radiowóz) i na ich podstawie stwierdzili, że kierujący samochodem poruszał się z prędkością o 57 km/h większą od dopuszczalnej.

__________________________________________

Kierowca nie zgodził się z opinią policjantów i nie przyjął mandatu, czego skutkiem była sprawa w sądzie. Po przeanalizowaniu materiału dowodowego sąd ustalił, że każdy z "pomiarów" wykonany został nieprawidłowo - radiowóz wielokrotnie zbliżał się do nagrywanego pojazdu. Sąd uznał także, że kierowca był przez funkcjonariuszy prowokowany do zwiększania prędkości - w sytuacji przedstawionej na nagraniu z wideorejestratora miał on tylko dwie możliwości: przyspieszyć lub tamować ruch.

Sąd uznał takie działanie policji za niedopuszczalne i zganił funkcjonariuszy za działanie godzące w zasadę zaufania do państwa i prawa. W ocenie sądu jazda na zderzaku i wymuszanie przekraczania przepisów nie może stanowić podstawy przypisania sprawcy odpowiedzialności za czyn zabroniony. Kierowca został uniewinniony.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę