tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Fałszywa instrukcja policyjnego lidaru. Poznański sąd uniewinnia kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości

Fałszywa instrukcja policyjnego lidaru. Poznański sąd uniewinnia kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości

Autor: Raff 2018.04.09, 09:44 6 Drukuj

80 metrów z ręki i 180 metrów ze statywu - z takich odległości można dokonać wiarygodnych pomiarów laserowym radarem. Tak orzekł poznański sąd uniewinniając kolejnego kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości.

W ubiegłym roku, podczas kontroli drogowej policjanci próbowali wręczyć kierowcy z Wągrowca mandat za przekroczenie prędkości. Kierowca mandatu nie przyjął tłumacząc, że wskazana przez miernik laserowy prędkość nie została prawidłowo zmierzona.

Sprawa trafiła do sądu. Pierwszy wyrok, w trybie upominawczym, uznał kierowcę winnym, co jest standardową procedurą. Po odwołaniu sąd dokładnie przyjrzał się dowodom w sprawie. Okazało się, że instrukcja obsługi lidaru Ultralyte LTI 20-20 została źle przetłumaczona.

W oryginalnej, amerykańskiej wersji, wyraźnie zostało napisane, że wiarygodny pomiar urządzeniem możliwy jest do 80 metrów, jeśli lidar trzymany jest w ręce, i do 180 metrów, kiedy jest zamontowany na statywie. Tymczasem w polskiej wersji instrukcji widnieje zapis, że nawet pomiary z odległości 1000 metrów są wiarygodne i mogą stanowić wartość dowodową.

Ta kreatywność tłumacza wzbudziła wątpliwości sądu, który nie dał się przekonać tłumaczeniom policjantów. Prawomocnym wyrokiem kierowca został uniewinniony. Niestety, w Polsce nie działa prawo precedensu, a fałszywy zapis w instrukcji obsługi, na podstawie którego policjanci wykorzystują lidar do pomiarów z ręki z 1000 metrów, nadal obowiązuje.

Zdjęcia
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:Z, Łomnik 09/04/2018 10:39

Co to lidar?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę