tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Fałszywa instrukcja policyjnego lidaru. Poznański sąd uniewinnia kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Fałszywa instrukcja policyjnego lidaru. Poznański sąd uniewinnia kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości

Autor: Raff 2018.04.09, 09:44 10 Drukuj

80 metrów z ręki i 180 metrów ze statywu - z takich odległości można dokonać wiarygodnych pomiarów laserowym radarem. Tak orzekł poznański sąd uniewinniając kolejnego kierowcę od zarzutu przekroczenia prędkości.

W ubiegłym roku, podczas kontroli drogowej policjanci próbowali wręczyć kierowcy z Wągrowca mandat za przekroczenie prędkości. Kierowca mandatu nie przyjął tłumacząc, że wskazana przez miernik laserowy prędkość nie została prawidłowo zmierzona.

NAS Analytics TAG

Sprawa trafiła do sądu. Pierwszy wyrok, w trybie upominawczym, uznał kierowcę winnym, co jest standardową procedurą. Po odwołaniu sąd dokładnie przyjrzał się dowodom w sprawie. Okazało się, że instrukcja obsługi lidaru Ultralyte LTI 20-20 została źle przetłumaczona.

W oryginalnej, amerykańskiej wersji, wyraźnie zostało napisane, że wiarygodny pomiar urządzeniem możliwy jest do 80 metrów, jeśli lidar trzymany jest w ręce, i do 180 metrów, kiedy jest zamontowany na statywie. Tymczasem w polskiej wersji instrukcji widnieje zapis, że nawet pomiary z odległości 1000 metrów są wiarygodne i mogą stanowić wartość dowodową.

Ta kreatywność tłumacza wzbudziła wątpliwości sądu, który nie dał się przekonać tłumaczeniom policjantów. Prawomocnym wyrokiem kierowca został uniewinniony. Niestety, w Polsce nie działa prawo precedensu, a fałszywy zapis w instrukcji obsługi, na podstawie którego policjanci wykorzystują lidar do pomiarów z ręki z 1000 metrów, nadal obowiązuje.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 6
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:Z, Łomnik 09/04/2018 10:39

Co to lidar?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę