tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policyjne lidary nieprecyzyjne i niezgodne z prawem. Kolejna akcja posła Lassoty
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policyjne lidary nieprecyzyjne i niezgodne z prawem. Kolejna akcja posła Lassoty

Autor: Raff 2019.04.02, 11:41 Drukuj

Laserowym miernikom prędkości nie wierzą sądy, ani kierowcy - twierdzi poseł Józef Lassota i pyta ministra spraw wewnętrznych i administracji o działania dotyczące wątpliwej wiarygodności lidarów Ultralyte LTI 20-20.

W 2016 roku sądy wydały aż 87 wyroków uniewinniających kierowców od zarzutu przekroczenia prędkości udokumentowanego pomiarem urządzeniem laserowym. Nie jest to dużo, ale, jak twierdzi Józef Lassota, wskazuje rosnący trend. Przełomowy w tej sprawie okazał się wyrok Sądu Rejonowego w Zamościu (Sygn. akt II Ka 779/13), który potwierdził zastrzeżenia obwinionego dotyczące braku zgodności lidaru Ultralyte LTI 20-20 z polskimi przepisami. Urządzenie nie ma możliwości identyfikacji pojazdu mierzonego.

NAS Analytics TAG

Innym problemem jest nieprecyzyjność wspomnianego lidaru. Po pierwsze celownik umieszczony jest nad emiterem laserowym, co oznacza, że punkt celownika może nie pokryć się z wiązką lasera. Efektem tej wady jest to, że pojazdy znajdujące się bliżej niż punkt zbieżności znajdą się poniżej tego punktu, a pojazdy znajdujące się dalej znajdą się wyżej. W praktyce precyzyjne namierzenie pojazdu z odległości powyżej 500 m, szczególnie motocykla, jest niemożliwe.

W interpelacji posła Lassoty znalazły się także inne wątpliwości związane z wiarygodnością pomiarów dokonywanych urządzeniem Ultralyte LTI 20-20 - odbicie od gładkich powierzchni (efekt ślizgu), zbyt duże odległości pomiarów, brak szkoleń; brak kalibracji urządzeń; brak rzeczywistej kontroli urządzeń przez Główny Urząd Miar.

Poseł Lassota domaga się od ministra informacji na temat działań podjętych w związku z rosnącą liczbą wyroków uniewinniających i wątpliwościami związanymi z działaniem wymienionych urządzeń. Poseł pyta o legalność używanych przez policję mierników i o liczbę mandatów karnych wystawionych na podstawie ich wskazań.

To już kolejna akcja posła Lassoty skierowana przeciwko wątpliwej wiarygodności urządzeniom pomiarowym stosowanym przez policję. W jednej z wcześniejszych interpelacji poseł pytał ministra spraw wewnętrznych i administracji o wideorejestratory.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę