tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kierowca uniewinniony! Kolejna kompromitacja policyjnych radarów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kierowca uniewinniony! Kolejna kompromitacja policyjnych radarów

Autor: Raff 2019.01.30, 12:12 Drukuj

Kolejny wyrok sądowy poddaje w wątpliwość legalność laserowego miernika prędkości Ultralyte LTI 20-20. Tym razem na liczne nieprawidłowości związane z tym urządzeniem wskazał Sąd Okręgowy w Ostrołęce.

Sprawa zaczęła się dość dawno, bo w czerwcu 2017 r. w miejscowości Głodowo. Policjant zmierzył prędkość pojazdu jadącego w kolumnie, z odległości ponad 300 metrów. Do pomiaru użyto lidaru (laserowego miernika prędkości) Ultralyte LTI 20-20.

NAS Analytics TAG

Funkcjonariusze próbowali nałożyć na kierującego mandat za przekroczenie prędkości, jednak ten odmówił jego przyjęcia, więc sprawa została skierowana do sądu. Sąd w Pułtusku uznał kierowcę winnym popełnienia wykroczenia i nałożył na niego karę grzywny w wysokości 1000 zł, obciążył go także kosztami postępowania sądowego.

Kierowca nie poddał się i zaskarżył wydany wyrok. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Ostrołęce, który, po szczegółowym przeanalizowaniu dowodów i argumentów kierowcy, uniewinnił go od zarzutu popełnienia wykroczenia. Sędzia zgodził się z wieloma zarzutami wystosowanymi przez kierującego wobec sposobu przeprowadzenia pomiaru - w szczególności z tym, że urządzenie pomiarowe narażone było na zakłócenia elektromagnetyczne z pobliskiej linii wysokiego napięcia i urządzeń radiowych w policyjnym samochodzie.

Sąd wskazał także, że miernik laserowy Ultralyte LTI 20-20 nie spełnia polskich przepisów metrologicznych w zakresie identyfikacji pojazdu. Lidar wyposażony jest bowiem tylko w cyfrowy wyświetlacz prędkości i czasu, nie ma możliwości wskazania którego pojazdu dotyczy zmierzona prędkość.

To nie pierwszy blamaż policyjnych lidarów. Wcześniej podobne wyroki wydawały sądy w Poznaniu, Myślenicach, czy Krakowie. O legalność tych urządzeń pytali także Ministra Spraw Wewnętrznych poseł Liroy-Marzec i organizacja bezpiecznapodroz.org  Zdaniem policji nie ma żadnego problemu, ponieważ urządzenia uzyskały zatwierdzenie Głównego Urzędu Miar.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę