tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MSWiA zmienia zasady badania radarów i fotoradarów. Podważanie pomiarów ma się skończyć
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

MSWiA zmienia zasady badania radarów i fotoradarów. Podważanie pomiarów ma się skończyć

Autor: Raff 2019.02.08, 12:34 Drukuj

Stosowane w Polsce radary i fotoradary to jawne kpiny z naszego własnego prawa. Urządzenia są niezgodne z przepisami, zawodne, nieprecyzyjne i często nie posiadają nawet odpowiedniej homologacji. MSWiA chce z tym skończyć.

Temat pomiarów dokonywanych przez nasze służby radarami i fotoradarami poruszany jest bardzo często - nie tylko przez portal Ścigacz.pl, ale także przez niemal każde inne medium związane z zagadnieniami motoryzacji. Wielu dziennikarzy, blogerów, prawników, a nawet samych policjantów zwraca uwagę na nieprawidłowości związane ze sprzętem używanym przez stróżów prawa oraz z procedurami.

NAS Analytics TAG

Podstawowym, najczęściej chyba komentowanym zagadnieniem jest niezgodność urządzeń z polskimi przepisami metrologicznymi, w których wyraźnie jest napisane, że urządzenie powinno dokładnie wskazywać którego pojazdu prędkość zmierzono. Tej cechy nie posiada ani radar Iskra-1, ani Rapid, ani lidar Ultralyte LTI 20-20. W zasadzie nowy lidar Ultralyte Trucam też nie umożliwia dokładnego wskazania mierzonego pojazdu.

Ale problemy dotyczą także fotoradarów, które obsługiwane są przez Inspekcję Transportu Drogowego. Jak pisaliśmy, w ubiegłym roku ITD próbowała wymuszać zapłacenie mandatów wystawionych na podstawie niehomologowanych urządzeń. Pod koniec roku rozpoczęto demontaż kilkuset fotoradarów czeskiej firmy Ramet, które nie uzyskały zatwierdzenia typu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma już dość coraz częstszych potyczek sądowych z kierowcami, którzy zyskują nowe argumenty przeciwko patologicznej sytuacji związanej z pomiarami. Zapowiedziano wprowadzenie zmian w zasadach badania sprzętu i ich drobiazgową kontrolę. Jak podaje Rzeczpospolita, MSWiA chce wprowadzić między innymi obowiązek rejestracji wykroczeń i wymusić stosowanie zegaru czasu rzeczywistego.

Niestety, już na pierwszy rzut oka te rozwiązania nie spowodują, że wadliwe z punktu widzenia polskiego prawa urządzenia staną się zgodne z przepisami metrologicznymi. Wielką zagadką, zarówno dla nas, jak i dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką, jest to, w jaki sposób Główny Urząd Miar zatwierdza nielegalne urządzenia. Sam zainteresowany nie udziela w sprawie tej patologii żadnych wyjaśnień.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę