tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rzecznik Praw Obywatelskich: zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucj!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rzecznik Praw Obywatelskich: zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucj!

Autor: Raff 2018.12.06, 11:22 Drukuj

Zatrzymanie prawa jazdy na podstawie decyzji policjanta, bez możliwości obrony swoich racji przed sądem łamie zapisy konstytucji - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który do NSA złożył skargę w tej sprawie.

Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie podoba się, że prawo jazdy zatrzymywane jest automatycznie i obligatoryjnie. W praktyce, jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza, ma żadnej możliwości obrony. Może wprawdzie odwołać się od decyzji administracyjnej do NSA, ale sąd ten rozpatruje tylko zgodność z procedurami, nie samą zasadność zatrzymania dokumentu.

NAS Analytics TAG

Szczególne oburzenie budzą przypadki zatrzymania prawa jazdy na podstawie wątpliwej jakości dowodów wykroczenia - pomiaru niezgodnymi z polskim prawem urządzeniami (Iskra-1, LTI 20-20) albo zdjęć z fotoradarów. Wielu kierowców informowało Rzecznika Praw Obywatelskich, że zatrzymano im dokument, mimo, że to nie oni prowadzili pojazdy w chwili rejestracji wykroczenia.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na procedury związane z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Jego zdaniem automatyzm i obligatoryjność tego przepisu naruszają konstytucyjne prawo obywatela do sprawiedliwej procedury i tym samym, zasadę demokratycznego państwa prawa.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr