tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rzecznik Praw Obywatelskich: zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją! Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rzecznik Praw Obywatelskich: zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją!

Autor: Raff 2018.12.06, 11:22 Drukuj

Zatrzymanie prawa jazdy na podstawie decyzji policjanta, bez możliwości obrony swoich racji przed sądem łamie zapisy konstytucji - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który do NSA złożył skargę w tej sprawie.

Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie podoba się, że prawo jazdy zatrzymywane jest automatycznie i obligatoryjnie. W praktyce, jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza, ma żadnej możliwości obrony. Może wprawdzie odwołać się od decyzji administracyjnej do NSA, ale sąd ten rozpatruje tylko zgodność z procedurami, nie samą zasadność zatrzymania dokumentu.

NAS Analytics TAG

Szczególne oburzenie budzą przypadki zatrzymania prawa jazdy na podstawie wątpliwej jakości dowodów wykroczenia - pomiaru niezgodnymi z polskim prawem urządzeniami (Iskra-1, LTI 20-20) albo zdjęć z fotoradarów. Wielu kierowców informowało Rzecznika Praw Obywatelskich, że zatrzymano im dokument, mimo, że to nie oni prowadzili pojazdy w chwili rejestracji wykroczenia.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na procedury związane z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Jego zdaniem automatyzm i obligatoryjność tego przepisu naruszają konstytucyjne prawo obywatela do sprawiedliwej procedury i tym samym, zasadę demokratycznego państwa prawa.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę