tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec z zatrzymywaniem praw jazdy? Tak, ale tylko w jednym przypadku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec z zatrzymywaniem praw jazdy? Tak, ale tylko w jednym przypadku

Autor: Raff 2018.05.30, 14:11 Drukuj

Policjant nie zatrzyma prawa jazdy tylko w przypadku, gdy działasz w stanie wyższej konieczności. W praktyce taki przypadek zdarza się bardzo rzadko i policjanci dobrze o tym wiedzą.

Mowa oczywiście o sytuacji, w której kierowca przekracza dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h. Dotychczasowe przepisy mówiły, że ujawnienie takiego wykroczenia musi skutkować bezwzględnym zatrzymaniem prawa jazdy.

NAS Analytics TAG

Policja zrobiła z tego prawa natychmiastowy użytek - już w pierwszym tygodniu jego obowiązywania zatrzymano 700 dokumentów. Przepis ten jednak, jak wiele innych w polskim systemie prawnym, był dziurawy jak sito. Prawnicy wskazywali, że kierowca radiowozu, który zarejestrował wykroczenie pojazdu kontrolowanego jadąc za nim, również powinien stracić dokument, skoro mowa o bezwzględnym zatrzymaniu.

Na luki we wspomnianym przepisie zwrócił także uwagę Trybunał Konstytucyjny, który w październiku 2016 r. orzekł, że nieuwzględnienie w tym przepisie stanu wyższej konieczności jest niezgodne z konstytucją. Chodzi na przykład o sytuacje dojazdu strażaka na miejsce zbiórki lub dowiezienie umierającego do szpitala.

Parlament szybko zajął się tą sprawą, a prezydent podpisał ją kilka dni temu. Policjant będzie mógł zatem odstąpić od zatrzymania prawa jazdy w stanie wyższej konieczności. Na motocyklowych forach pojawiły się głosy zadowolenia, ale musimy ostudzić euforię - jak napisano w ustawie, stan wyższej konieczności oznacza, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego.

Jeśli zatem spróbujecie wyłgać się od mandatu i odebrania prawka słabym tłumaczeniem o chorej babci lub palącym się domu, przygotujcie się na pożegnanie z dokumentem.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę