tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Więzienie za kłamstwo. Sejm przegłosował ważną zmianę w przepisach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Więzienie za kłamstwo. Sejm przegłosował ważną zmianę w przepisach

Autor: Raff 2018.05.23, 14:02 Drukuj

Karą więzienia zagrożone będzie złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku składanym podczas ubiegania się o prawo jazdy. Sejm przegłosował właśnie zmiany w ustawie.

Przypomnijmy: w połowie lutego pisaliśmy o luce w przepisach, która w praktyce uniemożliwiała karanie osoby, która skłamała w oświadczeniu składanym podczas ubiegania się o prawo jazdy. O co chodzi konkretnie?

NAS Analytics TAG

Aby uzyskać możliwość przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy, kandydat nie może mieć na koncie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów nie zatrzymanych uprawnień do kierowania, co potwierdza złożonym oświadczeniem.

Obowiązujące przepisy nie dają jednak WORDom prawa do odbierania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych, ponieważ instytucja ta nie nie jest wymieniona w odpowiedniej ustawie.

W praktyce oznacza to zatem, że złożenie fałszywego oświadczenia nie może pociągać za sobą żadnych konsekwencji. Z tej luki prawnej chętnie korzystali kierowcy, którym zatrzymano prawo jazdy za punkty lub jazdę pod wpływem alkoholu. Wielu z nich udało się otrzymać drugi dokument.

Uchwalona podczas 62. posiedzenia sejmu nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przewiduje już odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia. Nowe przepisy wchodzą w życie 4 czerwca.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę