tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Międzynarodowe Prawo Jazdy. Gdzie jest wymagane, jak je wyrobić [PORADY] NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Międzynarodowe Prawo Jazdy. Gdzie jest wymagane, jak je wyrobić [PORADY]

Autor: Raff 2018.08.30, 11:28 Drukuj

Międzynarodowe Prawo Jazdy jest dokumentem, który pozwala na prowadzenie pojazdów poza obszarem Unii Europejskiej. Choć w wielu krajach nie jest wymagane, warto je wyrobić przed podróżą w odleglejsze rejony świata.

Kwestie dotyczące wszelkich spraw związanych z międzynarodowym ruchem drogowym regulują dwie konwencje - genewska z 1949 roku i wiedeńska z 1968 roku. Ta druga sygnowana jest przez znacznie większą liczbę państw, ale nie pokrywa się w 100% z pierwszą.

To o tyle ważne, że Międzynarodowe Prawo Jazdy występuje w dwóch wersjach, przyporządkowanych do określonych konwencji. Przed wyrobieniem tego dokumentu warto zatem sprawdzić która z nich obejmuje kraj, do którego się wybieramy. Informacje takie znaleźć można na stronie obywatel.gov.pl.

W praktyce, w wielu krajach będących sygnatariuszami wymienionych konwencji, można bez przeszkód poruszać się na europejskim prawie jazdy. Jest tak na przykład w Albanii, Gruzji czy Czarnogórze. Przed wyjazdem warto jednak dokładnie sprawdzić, czy policja honoruje europejski dokument. Z całą pewnością Międzynarodowe Prawo Jazdy przyda się w Meksyku, Etiopii, Kenii, Jordanii, Senegalu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Jamajce.

Aby wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy, w odpowiednim urzędzie (starostwie lub urzędzie miasta) złożyć wniosek z określeniem wzoru, który nas interesuje (konwencja wiedeńska lub genewska). Można także ubiegać się o oba wzory. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie (dom każdego wzoru jedno). Niezbędne będzie także aktualne, ważne polskie prawo jazdy i potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy (35,50 za każdy wzór).

Dokument ma formę papierowej książeczki. Wydawany jest najpóźniej w ciągu trzech dni, często od ręki. Ważność Międzynarodowego Prawa Jazdy to 3 lata.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę