tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawko z Czech lub Ukrainy. Czy naprawdę warto ryzykować? NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawko z Czech lub Ukrainy. Czy naprawdę warto ryzykować?

Autor: Raff 2018.07.30, 14:31 4 Drukuj

Po co chodzić na kursy i zdawać egzaminy, skoro prawo jazdy z Czech czy z Ukrainy można kupić od ręki? Na przykład po to, by nie trafić za kratki - wykrycie tego oszustwa jest bardzo proste.

W internecie jak grzyby po deszczu pojawiają się oferty łatwego zdobycia dokumentu prawa jazdy - a to z Ukrainy, a to, ostatnio, z Czech. Urzędnicy twierdzą, że takie dokumenty są nic nie warte, a posługiwanie się nimi stanowi przestępstwo. W sieci znaleźliśmy z kolei sporo pozytywnych komentarzy użytkowników takich praw jazdy. Kto ma rację?

NAS Analytics TAG

Łatwiej kupić

Droga do zdobycia uprawnień nie jest prosta - same formalności potrafią przyprawić o ból głowy, a to ledwie początek. Tygodnie kursów kończy egzamin, którego zdawalność jest, mówiąc delikatnie, nienajwyższa. Trudno się dziwić, że coraz więcej kandydatów na kierowców decyduje się na szybszą, a czasem nawet tańszą drogę do zdobycia wymarzonego dokumentu.

Firmy, które "załatwiają" prawo jazdy specjalnie nie kryją się ze swoim biznesem. Wszystko dlatego, że karalne jest tylko posługiwanie się fałszywym dokumentem. W dodatku wiele firm nie używa sformułowania "fałszywy", twierdząc, że ich dokumenty są w pełni legalne. I to pomimo faktu, że nabywca nigdy nie odwiedzi placu manewrowego.

Na temat procederu "załatwiania" praw jazdy z Ukrainy pisaliśmy w kwietniu, kiedy to na portalu brd24.pl ukazał się reportaż w tej sprawie. Firma Turbobersh za 1000 euro dostarczała gotowy dokument zapewniając o całkowitej jego legalności.

Ostatnio podobną usługę oferuje inna firma, która "pośredniczy" w zdobyciu dokumentu prawa jazdy z Czech. Na swojej stronie obrzuca inwektywami polskie WORD-y i twierdzi, że żyjemy w wolnym kraju i każdy powinien mieć prawo jazdy. Twierdzi też, że bez problemu można czeski dokument wymienić na polski.

W poszukiwaniu jelenia

Niestety, jak łatwo się domyślić, prawo jazdy z Ukrainy, Czech czy jakiegokolwiek innego kraju, zdobyte bez wpisu do oficjalnych rejestrów (czyli bez zdania państwowego egzaminu) jest zwykłą fałszywką. W wydziale komunikacji Urzędu Miasta Częstochowy dowiedzieliśmy się, że każda próba wymiany zagranicznego prawa jazdy na polski dokument wiąże się z dokładnym sprawdzeniem uprawnień w kraju macierzystym.

Także policja jest dobrze przeszkolona do rozpoznawania fałszywek. Funkcjonariusze dysponują szczegółówą bazą danych wszystkich wzorów dokumentów, gdzie zapisane są wszystkie zabezpieczenia. Jeżeli podczas kontroli coś się nie zgadza, policjant na pewno zainteresuje się tematem. Tym bardziej, że Polak korzystający z zagranicznego prawka to rzecz niecodzienna.

Martwe dusze

Największym jednak kłopotem dla posiadacza takiego wątpliwego dokumentu będzie odpowiedzialność karna. Posługiwanie się fałszywym dokumentem zagrożone jest w polskim prawie karą do 5 lat pozbawienia wolności.

No dobrze, a co z dziesiątkami pozytywnych opinii od osób korzystających z takich usług? Na forach, facebooku i stronach oferujących prawo jazdy z Czech czy Ukrainy są przecież pozytywne komentarze.

Sprawdziliśmy - niemal wszystkie te opinie pochodzą od martwych dusz - specjalnie spreparowanych kont, stworzonych tylko dla podbicia opinii o produkcie. Przypadkowe zdjęcia, polubienia i znajomości sugerują, że nie ma tu mowy o prawdziwej osobie. Część tych opinii została nawet spreparowana w Photoshopie.

Prawo jazdy kupione z zagranicy to zwykła fałszywka, którą, przy odrobinie wiedzy i sprzętu, można sobie wydrukować w warunkach domowych. Posługiwanie się takim "dokumentem" jest przestępstwem, w dodatku łatwym do wykrycia już podczas pierwszej kontroli drogowej. Czy zatem warto? Zdecydowanie nie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę