tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prezydent Warszawy: chcemy nasze fotoradary z powrotem!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prezydent Warszawy: chcemy nasze fotoradary z powrotem!

Autor: Raff 2019.10.31, 17:49 6 Drukuj

Przywrócenia samorządom prawa do obsługi fotoradarów domaga się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Powodem nagłego zainteresowania urządzeniami do pomiaru prędkości ma być troska o bezpieczeństwo obywateli.

Motywacją dla poruszenia sprawy fotoradarów był niedawny tragiczny wypadek na ul. Sokratesa w Warszawie, gdzie jadący z prędkością 130 km/h kierowca samochodu śmiertelnie potrącił pieszego na przejściu. Prezydent Trzaskowski jest zdania, że fotoradary ukrócą zapędy takich kierowców.

NAS Analytics TAG

Sprawa nie jest prosta - w 2016 rząd Ewy Kopacz odebrał samorządom, czyli strażom gminnym i miejskim prawo do obsługi urządzeń do pomiaru prędkości i przekazał kompetencje Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Powód? Wiele gmin zrobiło sobie z fotoradarów maszynkę do zarabiania pieniędzy, lokalizując urządzenia tak, by generowały jak największe zyski.

Propozycja Rafała Trzaskowskiego nie zakłada jednak zwykłego przywrócenia stanu prawnego sprzed 2016 roku. Decyzja o montażu fotoradaru leżałaby nadal w gestii GITD, ale propozycję jego lokalizacji, popartą audytem bezpieczeństwa, wskazywałby samorząd. Wpływy z mandatów nakładanych dzięki takim fotoradarom miałyby być przeznaczane na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Ministerstwo Infrastruktury patrzy na pomysły prezydenta Trzaskowskiego niechętnie. Jak podaje portal forsal.pl, ministerstwo wskazuje, że nadal nierozwiązana pozostaje sprawa odpowiedzialności za przejęcie fotoradarów, które pozostały po samorządach. Jedną z ewentualnych opcji mogłaby być forma współfinansowania obsługi fotoradarów przez samorządy, ale o całkowitym przywróceniu ich gminom, przynajmniej na razie, nie ma mowy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę