tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policyjne radary znów na cenzurowanym. Poseł Liroy Marzec pyta o legalność urządzeń Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policyjne radary znów na cenzurowanym. Poseł Liroy Marzec pyta o legalność urządzeń

Autor: Raff 2018.04.04, 17:13 Drukuj

Czy pomiary lidarem LTI Trucam mogą być niewiarygodne?  - zastanawia się poseł Piotr Liroy Marzec. Do ministra spraw wewnętrznych i administracji trafiła właśnie poselska interpelacja.

Przypomnijmy: w co najmniej dwóch wyrokach sądy zakwestionowały wiarygodność pomiarów dokonywanych za pomocą lidarów (radarów laserowych) Ultralyte LTI 20/20 TruCAM.

NAS Analytics TAG

Główny zarzut dotyczy błędu pomiaru wynikającego z szerokości wiązki laserowej, która wzrasta w miarę zwiększania się odległości od pojazdu. Urządzenie nie posiada również wymaganej przepisami funkcji automatycznej identyfikacji pojazdu, którego prędkość została zmierzona.

Na domiar złego niedawno okazało się, że prawie wszystkie lidary LTI TruCam, nie zostały poddane recertyfikacji, wymaganej po aktualizacji oprogramowania. Oznacza to, że nie posiadają one ważnego świadectwa legalizacji.

Piotr Liroy Marzec pyta ministra spraw wewnętrznych i administracji ile urządzeń zostało zakupionych, jaki był koszt zakupu oraz szkoleń, czy urządzenia posiadają certyfikaty, a także czy ministerstwo zamierza podejmować jakiekolwiek działania w związku z niepokojącymi wyrokami sądów.

Policja często określa lidary TruCam jako "cudowną broń" na piratów drogowych. Jako argument podawane są oszałamiające wartości - pojazd można podobno namierzyć z ponad kilometra.

Niestety - jak twierdzą specjaliści, wiarygodny pomiar możliwy jest z maksymalnie 300 metrów, a i to tylko wówczas, gdy urządzenie zamontowane jest na statywie. Informacje te potwierdzają też nieoficjalnie sami policjanci.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę