tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Odcinkowy Pomiar Prdkoci. Wtpliwa legalno i kiepskie oznakowanie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Odcinkowy Pomiar Prdkoci. Wtpliwa legalno i kiepskie oznakowanie

Autor: Raff 2018.03.30, 13:38 Drukuj

Odcinkowy Pomiar Prędkości jest zbyt słabo oznakowany - twierdzi Ministerstwo Infrastruktury. Choć resort zatroszczy się o czytelniejsze oznakowanie, cały system jest mocno wątpliwy od strony prawnej.

Odcinkowy Pomiar Prędkości (OPP) jest jednym ze sztandarowych systemów Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Inspekcja Transportu Drogowego i policja twierdzą, że to bardzo skuteczne narzędzie w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

NAS Analytics TAG

Ministerstwo Infrastruktury dostrzegło jednak, że kierowcy nie zawsze wiedzą jaka prędkość obowiązuje na mierzonym odcinku. W konsekwencji jadą znacznie wolniej niż wynosi dozwolony limit, utrudniając ruch i stwarzając zagrożenie. Zapowiedziano zmiany, polegające na dołożeniu do tablicy informującej o pomiarze znaku ograniczenia prędkości na danym odcinku.

OPP nielegalny?

Brak czytelności oznaczenia OPP nie jest jednak jedynym problemem tego systemu. Podobnie jak w przypadku fotoradaru, obraz z kamery nie daje stuprocentowej wiedzy kto popełnił wykroczenie. Na zdjęciach z OPP widoczna jest zwykle tylko rejestracja pojazdu, co wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Co w sytuacji, kiedy na mierzonym odcinku pojazd prowadziły na zmianę dwie osoby? Nie wiadomo.

OPP nie daje również odpowiedzi na pytanie o dokładny czas popełnienia wykroczenia, co jest niezbędne do ustalenia czy takowe w ogóle zaszło. Weźmy choćby przypadek podany wcześniej, czyli dwóch kierowców. Który zawinił, skoro nie da się ustalić czasu? Znów nie wiadomo.

Na podstawie wskazań OPP nie jest także możliwe ustalenie dokładnego miejsca popełnienia wykroczenia. Według polskiego prawa wykroczenie uważa się za popełnione na miejscu, gdzie sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek nastąpił lub miał nastąpić (art. 4 § 2 KW). Odcinkowy Pomiar Prędkości nie wskazuje dokładnego miejsca popełnienia wykroczenia.

Kasa, nie bezpieczeństwo

Odcinkowy Pomiar Prędkości funkcjonuje w wielu krajach i faktycznie jest skuteczny. Pod warunkiem, że przepisy pozwalają na jego zastosowanie i nie wykluczają uznawania zebranych przy jego pomocy dowodów. Tak dzieje się we Włoszech czy Norwegii. W Polsce potrzebne są prace legislacyjne, bo wciąż wygląda to tak, jakby priorytetem była kasa, nie bezpieczeństwo.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr