tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niemiecki sąd: odcinkowy pomiar prędkości niezgodny z konstytucją, wyłączyć!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niemiecki sąd: odcinkowy pomiar prędkości niezgodny z konstytucją, wyłączyć!

Autor: Raff 2019.03.14, 11:48 5 Drukuj

Odcinkowy Pomiar Prędkości jest niezgodny z konstytucją - orzekł sąd w Hanowerze i nakazał natychmiastowe wyłączenie systemu. W Polsce urządzenia OPP również są niezgodne z prawem, ale działają.

Odcinkowy Pomiar Prędkości jest chyba najbardziej kontrowersyjnym systemem pomiaru prędkości, stosowanym na drogach. W wielu krajach, jak na przykład we Włoszech, jego stosowanie jest w pełni usankcjonowane prawnie, co pozwala na skuteczne i, co ważniejsze, legalne wychwytywanie kierowców przekraczających dopuszczalną na danym odcinku prędkość.

__________________________________________

Niestety, zdarzają się także przypadki, kiedy pokusa walki z drogowym piractwem za wszelką cenę, przy wykorzystaniu nawet nielegalnych działań, jest tak duża, że dopuszcza się urządzenia, które nie mają prawnego umocowania. Takim przykładem jest polski Odcinkowy Pomiar Prędkości, który opiera się na analizowaniu przekroczenia średniej prędkości na danym odcinku, choć tego typu wykroczenie nie istnieje w polskim systemie prawnym.

Problem z systemem mierzącym średnią prędkość mają także Niemcy - jak podaje portal brd24.pl, niedawno hanowerski sąd nakazał natychmiastowe wyłączenie takiego urządzenia na drodze B6 w Laatzen. Kluczową przeszkodą w jego działaniu okazał się fakt, że system rejestruje tablice rejestracyjne wszystkich przejeżdżających pojazdów, nie tylko tych, które przekraczają prędkość. Takie pozyskiwanie informacji jest niezgodne z niemiecką konstytucją.

W Polsce działanie OPP jest sprawdzane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Kontrolerzy chcą sprawdzić, czy system wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Chcielibyśmy, aby zwrócili także uwagę na kwestię jego zgodności z polskim prawem.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:Kriss 15/03/2019 12:53

100% racji Belor.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę