tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niemcy obniżyli minimalny wiek dla kierowców motorowerów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niemcy obniżyli minimalny wiek dla kierowców motorowerów

Autor: Janusz Bębenek 2019.10.30, 13:48 1 Drukuj

Niemiecki parlament przegłosował zmianę przepisów, dotyczącą minimalnego wieku, w jakim można ubiegać się o prawo jazdy AM na jednoślady klasy 50 cm3. W tej chwili jest to 15 zamiast 16 lat. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu zmian w życie będzie należała jednak do poszczególnych landów.

Choć wielu narzeka na polskie przepisy, to jednak na zachodzie bywają one dużo bardziej restrykcyjne. Przykładowo, do teraz m.in. w Niemczech i Wlk. Brytanii prawo jazdy AM na motorower można było wyrobić dopiero po ukończeniu 16 roku życia. U nas w tym wieku można już starać się o prawko A1, a kategorię AM wyrobić dwa lata wcześniej.

NAS Analytics TAG

Bundestag, czyli niemiecki parlament, przegłosował właśnie zmianę minimalnego wieku na AM na 15 lat. Jest to finał trwającego od 2013 roku okresu testowego, w czasie którego taki limit obowiązywał w kilku landach. Próba jak widać wypadła pomyślnie. Główną przyczyną dla wprowadzenia nowych przepisów jest chęć pomocy młodym ludziom z mniej rozwiniętej, głównie wschodniej części Niemiec, w której transport publiczny w małych miejscowościach nie gwarantuje pełnej mobilności. Decyzja parlamentu nie zmienia automatycznie przepisów na terenie całego kraju, muszą ją jeszcze zatwierdzić poszczególne landy.

Przy okazji warto z uśmiechem wspomnieć sytuację, jaka panowała u nas do 2013 roku, kiedy obowiązywała jeszcze karta motorowerowa. Można ją było wyrobić już w wieku 13 lat, a egzaminy często odbywały się pod okiem policjanta na szkolnym boisku. Dzisiaj wielu młodych kierowców skuterów i quadów nie czeka do ukończenia przepisowych 14 lat na AM i jeździ bez jakichkolwiek uprawnień. Widać to zwłaszcza w małych miejscowościach. O tym, jak niebezpieczny jest to proceder możecie przeczytać w naszym ostatnim felietonie. Może warto byłoby rozważyć powrót do poprzedniej granicy wiekowej?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę