tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wideorejestrator to szmelc. Wyrok sądu miażdżący dla policji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wideorejestrator to szmelc. Wyrok sądu miażdżący dla policji

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.01.26, 15:00 8 Drukuj

Sąd w Katowicach uniewinnił kierowcę od mandatu nałożonego na podstawie wideorejestratora. To kolejny dowód na to, że wskazania tych urządzeń to oszustwo.

Wyrok musi opierać się na faktach, nie wymysłach - tak katowicki sąd podsumował uniewinnienie kierowcy, który nie przyjął mandatu za przekroczenie prędkości. Policja próbowała ukarać go na podstawie wskazań wideorejestratora, który, jak wiadomo, mierzy jedynie prędkość radiowozu.

NAS Analytics TAG

Cała sprawa zaczęła się w grudniu ubiegłego roku. Kierowca został zatrzymany przez nieoznakowany radiowóz w katowickiej dzielnicy Giszowiec. Policjanci twierdzili, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, choć na nagraniu wyraźnie widać było, że kierowca hamował, a radiowóz podczas pomiaru zbliżał się do nagrywanego pojazdu.

Kierowca nie zgodził się z pomiarem i zdecydował się na skierowanie sprawy do sądu. Przez ostatni miesiąc trwało badanie dowodów i przesłuchiwanie świadków. Biegły powołany przez katowicki sąd potwierdził to, o czym od dawna mówią dziennikarze i specjaliści z zakresu ruchu drogowego. Wideorejestratory policyjne nie spełniają warunków technicznych określonych w polskim prawie.

Podstawowy zarzut biegłego dotyczył sumy błędów urządzenia, które pozbawione jest jakiegokolwiek urządzenia pomiarowego, a wynik wyświetlany na jego ekranie jako prędkość pojazdu mierzonego, jest w istocie symulacją dokonywaną na podstawie prędkości radiowozu.

Jak zauważył sąd, choć policja uzasadnia używanie wideorejestratorów otrzymaną homologacją, dokument ten potwierdza tylko, że urządzenie spełnia normy techniczne i działa poprawnie. Oprócz tego urządzenie powinno być jednak zgodne z obowiązującym prawem i dawać wiarygodne wyniki, co jest niemożliwe bez urządzenia pomiarowego.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę