tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy to już koniec wideorejestratorów? Poseł Lassota żąda wyjaśnień od MSWiA NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy to już koniec wideorejestratorów? Poseł Lassota żąda wyjaśnień od MSWiA

Autor: Raff 2019.01.12, 00:40 2 Drukuj

Dlaczego MSWiA wykorzystuje wadliwy sprzęt pomimo niekorzystnych wyroków sądów - pyta poseł Józef Lassota ministra Brudzińskiego. Może to być kolejny krok w stronę wyeliminowania fikcyjnych "pomiarów" wideorejestratorami.

Poseł PO Józef Lassota skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego interpelację poselską. Zdaniem polityka pomiary wykonywane przez policyjne urządzenia są nierzetelne.

~~~~~------~~~~~

Jak czytamy w interpelacji: - Istotą sprawy i problemem jest to, że wideorejestratory w radiowozach zapisują ich własną prędkość, a nie prędkość kontrolowanego samochodu. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na dokładność pomiaru jest zachowanie takiej samej odległości pomiędzy pojazdami (tj. pojazdem, którego prędkość jest mierzona i pojazdem, w którym zainstalowany jest prędkościomierz) na początku i na końcu pomiaru, co w normalnych warunkach drogowych jest praktycznie niemożliwe.

Ważne wyroki sądów

Poseł powołuje się przy tym na wyrok Sądu Rejonowego w Lublinie z 28 listopada 2017 r. (sygn. akt III W 1540/16). O tej sprawie pisaliśmy na początku ubiegłego roku - sąd uznał, że stosowane w policji wideorejestratory PolCam nie dają miarodajnych wyników. Kierowcę, który nie przyjął mandatu wystawionego na podstawie pomiarów urządzenia wówczas uniewinniono.

Podobne zdanie wyraził także sąd Sąd Rejonowy w Katowicach, który w wyroku z dnia 24 stycznia 2018 r. (sygn.. akt III W 34/17) orzekł, że nagranie z wideorejestratora samochodowego nie może być obiektywnym dowodem w sprawie sądowej. wraz z opinią biegłego. O tej sprawie także pisaliśmy na naszym portalu.

Kolejna próba

W interpelacji poseł Lassota pyta ministra Brudzińskiego czy zamierza podjąć działania w celu rozwiązania problemu wadliwych wideorejestratorów i czy wszystkie urządzenia używane przez policję spełniają przewidziane przepisami normy. Józef Lassota zadaje także pytania o ilość mandatów wystawionych na podstawie pomiarów dokonanych wideorejestratorami i prosi o wyjaśnienie dlaczego MSWiA, mimo niekorzystnych wyroków sądowych, nadal wykorzystuje wadliwy sprzęt.

Sprawą już wcześniej interesował się inny poseł - Marek Wójcik, który na początku ubiegłego roku również skierował do MSWiA interpelację, w której pytał, czy w świetle rosnących wątpliwości dotyczących wideorejestratorów ministerstwo zamierza wycofać ze służby wadliwe urządzenia. Niestety bez skutku.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę