tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec ery policyjnych wideorejestratorów? Ważny wyrok sądu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec ery policyjnych wideorejestratorów? Ważny wyrok sądu

Autor: Konrad Bartnik 2018.01.03, 10:29 3 Drukuj

W lubelskim sądzie zapadł niedawno przełomowy wyrok. Uznano, że powszechnie stosowane w policji wideorejestratory PolCam nie dają miarodajnych wyników. Kierowcę, który nie przyjął mandatu wystawionego na podstawie pomiarów urządzenia uniewinniono.

Zadaniem policji drogowej jest przede wszystkim zwiększanie poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jednym z narzędzi do tego osiągania tego celu od lat są wideorejestratory montowane w radiowozach. Przyczyniły się one do tysięcy zatrzymań zakończonych wystawionymi mandatami, dającymi skarbowi Państwa miliony złotych. Jak się jednak okazuje, wiele pomiarów dokonanych za ich pomocą, zwłaszcza w przypadku niewielkich przekroczeń prędkości, jest delikatnie mówiąc, niedokładnych.

NAS Analytics TAG

Jak argumentuje prowadzący sprawę sędzia Bernard Domaradzki, sposób działania urządzenia PolCam uniemożliwia dokładną ocenę prędkości śledzonego pojazdu, gdyż mierzy wyłącznie prędkość radiowozu. Instrukcja użytkowania wideorejestratora nakazuje policjantom utrzymywać stałą odległość za mierzonym autem lub motocyklem, co w warunkach ruchu drogowego jest niemal niemożliwe. Sędzia wskazał również, że technologia pomiarowa poszła już bardzo do przodu i dalsze korzystanie przez policję z przestarzałych i łatwych do podważenia rozwiązań jest w dzisiejszych czasach niezrozumiałe.

Sprawa toczyła się od 2006 roku, a rozpoczął ją jeden z ukaranych kierowców, który nie przyjął mandatu. W czasie ostatniej rozprawy został on w końcu uniewinniony, lecz policja zapowiada odwołanie się od tego wyroku. Nic dziwnego - nowo zakupione nieoznakowane radiowozy BMW wyposażono w urządzenia VideoRapid, działające na podobnej zasadzie co PolCam. Ciężko przyjąć strzał w stopę na samym starcie.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:ab 07/01/2018 14:07

Lancia rządzi !

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę