tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Płatny wjazd do centrów polskich miast. Co z motocyklistami?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Płatny wjazd do centrów polskich miast. Co z motocyklistami?

Autor: Konrad Bartnik 2018.01.05, 10:19 6 Drukuj

Wraca temat ograniczenia możliwości wjazdu do centrum miasta dla niektórych pojazdów, a także powszechnej opłaty wjazdowej jako sposobu na walkę ze smogiem. Rząd powoli przygotowuje przepisy, a władze dużych polskich miast generalnie popierają ten pomysł, choć nie ma jeszcze zgody co do szczegółów.

W wielu zachodnich metropoliach opłata za wjazd do ścisłego centrum obowiązuje już od dawna, ponadto pojazdy poruszające się po mieście mają wyraźne oznaczenia klasy emisji. Najbardziej niepożądane są oczywiście stare diesle, za to kierowcy aut i motocykli elektrycznych mogą liczyć na duże przywileje. W Polsce działania władz również zmierzają w tym kierunku, choć jak to u nas, poszczególne szczeble administracji nie mogą się porozumieć co do ostatecznego kształtu nowych przepisów.

__________________________________________

Ogólny zamysł jest taki, aby opłata za wjazd do centrum nie przekraczała 30 zł za dobę, a kara za wjazd bez niej ma wynosić do 500 zł. Nie jest do końca jasne, po czyjej stronie mają być uprawnienia do wydzielania takich stref. Najprawdopodobniej będą to same gminy miejskie. One również ustalą, kto będzie zwolniony z opłat - mogą to być mieszkańcy samej strefy lub całej gminy, a także kierowcy pojazdów elektrycznych i oczywiście wszelkie służby.

Jeśli chodzi o wymogi dla pojazdów, to najwięcej zapłacą oczywiście te najbardziej trujące, czyli najstarsze i nie spełniające aktualnych norm. Co ciekawe, łaskawym okiem patrzy się na auta na gaz - są one wręcz w grupie, która może być całkowicie zwolniona z opłat, tak jak pojazdy elektryczne. Nie ma na razie szczegółowych informacji odnośnie motocykli, ale spodziewamy się, że w zależności od numeru spełnianej normy Euro, znajdą się w podobnej kategorii co auta benzynowe. Na pocieszenie pozostaje fakt, że póki co nikt nie ma pomysłów na całkowity zakaz wjazdu do centrów miast pojazdów starszych niż dziesięcioletnie, jak to miało miejsce niedawno we Francji i wywołało tam ogromne protesty kierowców.

 

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę