tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmczony jak pijany. Fizyczne wyczerpanie przyczyn jednej czwartej wypadkw
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmczony jak pijany. Fizyczne wyczerpanie przyczyn jednej czwartej wypadkw

Autor: Raff 2018.03.23, 18:26 Drukuj

Zmęczony kierowca jest nie mniej groźny na drodze, niż ten pod wpływem alkoholu - wynika z badań. Fizyczne wyczerpanie obniża koncentrację, zdolność obserwacji i czas reakcji.

Badania na temat wpływu stanu fizycznego i psychicznego na zdolność prowadzenia pojazdów prowadzone są od lat. Wszystkie one wskazują, że zmęczenie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków powodowanych przez kierowców.

NAS Analytics TAG

Spadek energii oznacza problemy z koncentracją i obniżenie czasu reakcji, czyli rzeczy kluczowe z punktu widzenia motocyklisty. Organizm zużywa resztki energii na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, takich jak temperatura ciała. W efekcie jadąc motocyklem w stanie zmęczenia reagujemy podobnie jak osoba pijana.

Poważnym problemem jest też tak zwany mikrosen, czyli trwająca około 3 sekund drzemka. W czasie jej trwania kierowca jest całkowicie nieświadomy tego, co dzieje się z nim i z pojazdem. Aby uzmysłowić sobie zagrożenie związane z mikrosnem, wystarczy wyobrazić sobie, że przy prędkości 110 km/motocykl przejedzie aż 100 metrów.

Jeśli w czasie jazdy poczujesz się zmęczony, nie staraj się jechać na siłę. Wykorzystaj przerwy na tankowanie. Zrób małą gimnastykę, przespaceruj się, wypij kawę. Jeśli jesteś bardzo zmęczony, zdrzemnij się chwilę, choćby pod drzewem. Ważne by nie spać długo, bo potem trudno pozbyć się typowego dla długiego snu otumanienia. Unikaj także obfitych posiłków, które wymagają od twojego organizmu mnóstwa energii do trawienia, co powoduje uczucie senności.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr