tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda po spo¿yciu alkoholu - sprawd¼, ile zap³acisz
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda po spo¿yciu alkoholu - sprawd¼, ile zap³acisz

Autor: Wojtek Grzesiak 2019.10.24, 10:57 Drukuj

Nadeszły chłodniejsze dni i każdy szuka sposobu na ogrzanie się. Jeżeli jednak zamiast solidnej bielizny termoaktywnej i ciepłych ciuchów motocyklowych postawicie na alkohol, to musicie się liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Zacznijmy od tego, że polskie prawo rozróżnia dwie sytuacje - jazdę po użyciu alkoholu oraz jazdę w stanie nietrzeźwości. Jazda po użyciu alkoholu ma miejsce, kiedy alkomat wskaże przedział od 0,2 do 0,5 promila. Wtedy grozi nam areszt do 30 dni lub grzywna do 5 tys. złotych, 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat.

NAS Analytics TAG

Żeby zakwalifikować się na jazdę w stanie nietrzeźwości, trzeba mieć powyżej 0,5 promila i jest to traktowane jako przestępstwo. Przy takim wyniku "nagrodą" jest grzywna uzależniona od dochodów, wynosząca do 540 stawek dziennych (te wynoszą od 75 zł. do 30 tys. zł.) oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Dodatkowo w przypadku spowodowania kolizji  są dwie opcje - zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów konkretnego rodzaju na okres co najmniej trzech lat. W przypadku wypadku, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i grozi nam kara co najmniej 2 lat więzienia bez możliwości zawieszenia. Na dokładkę trzeba będzie zapłacić minimum 5 tys. złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jeżeli myślicie, że to koniec problemów, to jesteście w błędzie. Za szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku trzeba będzie zapłacić. Ubezpieczyciel oczywiście zapłaci za szkody, ale później zgłosi się do sprawcy z regresem prawnym - czyli będzie chciał odzyskać swoje pieniądze. W skrócie - OC nie chroni pijanego kierującego.

Nie zapominajmy również o narkotykach. Tutaj przepisy pozwalają na dużą dowolność w kwestii określenia, kiedy kierujący jest w stanie po spożyciu narkotyków oraz pod ich wpływem. Zdroworozsądkowe podejście do sprawy nakazuje sądzić, że stan "po spożyciu" występuje, kiedy zostaną wykryte śladowe ilości narkotyku. W razie wypadku lub kolizji sprawa jest rozpatrywana tak jak prowadzenie po alkoholu.

Czy te kary są wystarczające? Niestety nie. W pierwszym kwartale bieżącego roku policja zatrzymała 22 165 osób prowadzących po użyciu alkoholu lub pod jego wpływem - to o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Wynik z trzech kwartałów to aż 63 tysiące nietrzeźwych kierowców, co dało wzrost o 3 tysiące przypadków w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê