tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Chrapiesz? Uważaj! Istnieje duże ryzyko, że zaśniesz za kierownicą!

Chrapiesz? Uważaj! Istnieje duże ryzyko, że zaśniesz za kierownicą!

Autor: Raff 2018.04.24, 12:22 Drukuj

Chrapanie może być powodem poważnego niedotlenienia mózgu, co prowadzi do permanentnego zmęczenia i senności. Unijni urzędnicy chcą badać pod tym kątem wszystkich kierowców.

Chrapanie to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych. Choć zwykle jest bagatelizowane, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli przybiera niebezpieczną formę tak zwanego obturacyjnego bezdechu sennego.

Bezdech senny oznacza, że w trakcie snu pojawiają się, trwające ponad 10 sekund, przerwy w oddychaniu. Prowadzi to do znacznego niedotlenienia organizmu. Osoby cierpiące na taką przypadłość budzą się niewyspane, zaś w ciągu dnia czują się senne i zmęczone. Jednak, zdaniem wielu specjalistów, nawet zwykłe chrapanie może prowadzić do niedotlenienia.

W Polsce problem chrapania dotyczy ponad 10 mln ludzi powyżej 30 roku życia, z czego około 80% stanowią mężczyźni. Skala problemu jest zatem ogromna. Unijni urzędnicy chcieliby, wzorem Niemiec, wprowadzić obowiązkowe badania kierowców pod kątem bezdechu sennego.

Z badań przeprowadzonych przez ADAC wynika, że prawdopodobieństwo bezdechu sennego u osób, które zasnęły za kierownicą wynosi aż 80%. Większość kierowców bagatelizuje jednak ten problem, choć, zdaniem lekarzy, jest on całkowicie uleczalny. Wymaga jednak starannej diagnozy.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę