tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Za granicę bez OC? Już wkrótce będziesz mógł stracić za to motocykl!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Za granicę bez OC? Już wkrótce będziesz mógł stracić za to motocykl!

Autor: Raff 2019.03.19, 12:54 1 Drukuj

Unijny system identyfikacji tablic, konfiskaty i dotkliwe kary finansowe - takie plany ma Parlament Europejski w związku z rosnącą plagą nieubezpieczonych pojazdów.

Rosnąca liczba nieubezpieczonych pojazdów to problem nie tylko naszego rodzimego rynku. Coraz więcej takich przypadków zdarza się także w Europie, dlatego Parlament Europejski chciałby dokładniejszej kontroli pojazdów poruszających się po terenie Unii.

NAS Analytics TAG

Dziś służby nie sprawdzają dokumentów ubezpieczeniowych pojazdów z zagranicy, przyjmując, że obowiązek kontroli zawarcia ubezpieczenia ciąży na instytucjach w kraju macierzystym. Takie rozwiązanie okazuje się jednak nieskuteczne - po drogach Unii porusza się coraz więcej nieubezpieczonych pojazdów.

Pomysłem Parlamentu Europejskiego na rozwiązanie tego problemu ma być integracja kolejnych krajów z systemem ANPR, ANPR, który wykorzystuje kamery śledzące drogi, współpracujące z oprogramowaniem odczytującym tablice rejestracyjne pojazdów. Pozyskane w ten sposób dane porównywane są z bazami danych ubezpieczonych pojazdów z krajów wspólnoty. Jeśli kontrola wykaże brak ubezpieczenia, kierowca zostaje zatrzymany i ukarany.

A kary za takie wykroczenie nie są małe - nawet w Polsce grzywna może sięgnąć 4500 zł, w niektórych krajach kierowca musi liczyć się nawet z konfiskatą pojazdu. Wprowadzenie ogólnoeuropejskiego systemu ANPR wymagałoby jednak pełnej integracji baz danych ubezpieczonych pojazdów. W Polsce taką bazą zarządza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak pokazuje praktyka, dostęp do informacji bywa utrudniony nawet w naszym kraju, dlatego nie należy raczej spodziewać się wprowadzenia powszechnego systemu ANPR w najbliższym czasie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę