tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Za granic bez OC? Ju wkrtce bdziesz mg straci za to motocykl!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Za granic bez OC? Ju wkrtce bdziesz mg straci za to motocykl!

Autor: Raff 2019.03.19, 12:54 1 Drukuj

Unijny system identyfikacji tablic, konfiskaty i dotkliwe kary finansowe - takie plany ma Parlament Europejski w związku z rosnącą plagą nieubezpieczonych pojazdów.

Rosnąca liczba nieubezpieczonych pojazdów to problem nie tylko naszego rodzimego rynku. Coraz więcej takich przypadków zdarza się także w Europie, dlatego Parlament Europejski chciałby dokładniejszej kontroli pojazdów poruszających się po terenie Unii.

NAS Analytics TAG

Dziś służby nie sprawdzają dokumentów ubezpieczeniowych pojazdów z zagranicy, przyjmując, że obowiązek kontroli zawarcia ubezpieczenia ciąży na instytucjach w kraju macierzystym. Takie rozwiązanie okazuje się jednak nieskuteczne - po drogach Unii porusza się coraz więcej nieubezpieczonych pojazdów.

Pomysłem Parlamentu Europejskiego na rozwiązanie tego problemu ma być integracja kolejnych krajów z systemem ANPR, ANPR, który wykorzystuje kamery śledzące drogi, współpracujące z oprogramowaniem odczytującym tablice rejestracyjne pojazdów. Pozyskane w ten sposób dane porównywane są z bazami danych ubezpieczonych pojazdów z krajów wspólnoty. Jeśli kontrola wykaże brak ubezpieczenia, kierowca zostaje zatrzymany i ukarany.

A kary za takie wykroczenie nie są małe - nawet w Polsce grzywna może sięgnąć 4500 zł, w niektórych krajach kierowca musi liczyć się nawet z konfiskatą pojazdu. Wprowadzenie ogólnoeuropejskiego systemu ANPR wymagałoby jednak pełnej integracji baz danych ubezpieczonych pojazdów. W Polsce taką bazą zarządza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak pokazuje praktyka, dostęp do informacji bywa utrudniony nawet w naszym kraju, dlatego nie należy raczej spodziewać się wprowadzenia powszechnego systemu ANPR w najbliższym czasie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr